Kvalitu vlasů ovlivňuje správná životospráva

15.9.2013 | autor: Marie Baxová

Kvalitu vlasů ovlivňuje správná životospráva

Lámavé, mastné a zplihlé vlasy, suchá pokožka, lupy a taky padání vlasů. Ne vždy za to může časté barvení, vysoušení nebo používání kulmy, ale také špatná životospráva a nedostatek vitamínů.

Stav vlasů a pokožky hlavy je jasným ukazatelem celkového tělesného stavu. Na vzhledu vlasů se může projevit téměř každá nemoc a citový stres. Vlasy pak bývají zesláblé, lámou se nebo jsou mastné. Jejich stav vás může upozornit, že se s vámi něco děje nebo že vám chybí určité vitamíny a minerály.

Mastné vlasy

Zdravé vlasy se lesknou díky slabé vrstvě kožního tuku, který je vylučován mazovými žlázkami u každého vlasu. Pokud jsou tyto žlázky nadmíru aktivní, vlasy jsou pak mastné a zplihlé. Vybírejte si jemné šampóny a vlasy myjte podle potřeby. Časté mytí vlasů, nemá na sekreci kožního tuku žádný vliv. Omezte jídla s velkým množstvím cukru, který může způsobovat vyšší tvořivost mazu.

Suchá pokožka a lupy

Tyto problémy mohou signalizovat nedostatek zinku, a proto zahrňte do svého jídelníčku jídla bohatá na zinek -tmavé maso, dýňová a slunečnicová jadérka, rostlinné oleje, ořechy, tučné ryby jako jsou sardinky, makrely nebo losos. Pokud budou problémy i nadále přetrvávat a to i po aplikaci šampónu proti lupům, poraďte se se svým lékařem. Vaše potíže mohou svědčit i o případném skrytém onemocněním.

Vypadávání vlasů

Do určité míry je vypadávání vlasů zcela běžné. Vlasy padají, neboť se pod nimi tvoří a rostou nové vlasy. Dospělému člověku vypadne denně 50-100 vlasů. Vypadáváním vlasů trpí nejvíce muži, u kterých jde bohužel téměř vždy o genetické předpoklady dědičnosti. Vypadávání vlasů, může být ovšem ovlivněno i dalšími faktory, jako jsou těhotenství, chudokrevnost nebo nedostatečný krevní oběh. Příčinnou může být i dlouhodobý stres, kdy tělu začne scházet vitamín B. Dobrým zdrojem tohoto vitamínu je celozrnné pečivo, tučné ryby, kvasnice, hrášek, jogurty, vejce a mléko.

Nedostatek vitamínu A způsobuje slábnutí vlasu. Zvyšte proto konzumaci vajec a jednou týdně konzumujte játra ( toto neplatí u těhotných žen, které by se játrům měli vyvarovat). Zajistěte aby váš jídelníček obsahoval hodně mrkve, tmavozelené zeleniny a sušených meruněk.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.