Pravidla saunování

30.1.2010 | autor:

Pravidla saunování

Všude se mluví o tom, jak je relaxace důležitá pro správné fungování lidského těla a prevenci stresu. Pokud chcete pro svůj organismus i psychiku něco udělat, zkuste některou z doporučovaných wellness aktivit. Doporučujeme oblíbit si, stejně jako milióny dalších lidí na světe, finskou saunu. Pot z vás odplaví veškeré nečistoty a zbaví vaši mysl černých myšlenek. Myslete však na to, že i saunování má svá pravidla.

Sauna u nás není žádnou novinkou, proto není třeba tuto energií nabíjející proceduru zdlouhavě představovat. Řekněme si však něco o správném způsobu saunování.

Před příchodem do sauny

Pravidla a doporučení jsou všude kolem nás, ta saunovací byste si ale měli brát k srdci. Předejdete tak eventuálním problémům a nedorozuměním. Odměnou vám bude skvělý pocit, zdravější tělo a pevnější imunitní systém. Tak vzhůru do toho!

Před tím, než entuziasticky naběhnete do relaxačního centra, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je pro vás sauna vhodná s ohledem na váš zdravotní stav. Obecně se vystavování vysokým teplotám nedoporučuje nemocným jedincům, těhotným ženám, osobám s vysokým i nízkým krevním tlakem, epilepsií, cukrovkou a kožními problémy (vyjma akné). Necítíte-li se dočasně nejlíp a máte-li pocit, že na vás lidově řečeno „něco leze“, návštěvu sauny po nějakou dobu raději vynechejte. Také se nedoporučuje navštěvovat saunu ihned po jídle či bezprostředně po fyzické námaze. S horkými teplotami se nekamarádí taktéž cigarety a alkohol.

Jak se v sauně chovat

Vydáte-li se poprvé do sauny, nebojte se informovat u školeného personálu o konkrétních pravidlech saunování v daném wellness centru. Každý podnik má svůj vlastní „kodex saunování“, kterým byste se měli řídit. V ideálním případě by měli návštěvníci do sauny chodit nazí, z mravních důvodů se však ve většině středisek doporučuje ručník, prostěradlo nebo plavky (zde jsou doporučení kontroverzní; jedni tvrdí, že s plavkami do sauny můžete bez problémů, jiní upozorňují na možné vyrážky způsobené oděvem, jenž může pokožku dráždit). Pravdou je, že by kůže měla v sauně volně dýchat, proto je ideální zakrýt intimní partie třeba ručníkem a nerušeně relaxovat.

Správný postup při saunování

Ideální je do sauny chodit pravidelně, alespoň jednou týdně, a to nejlépe v podvečer. Před cestou si do tašky přibalte mýdlo, dva ručníky, žínku či kartáč, krém k ošetření suché kůže a velké množství tekutin. Doplňovat pitný režim je během saunování nesmírně důležité. Ideálním prostředkem proti dehydrataci je pramenitá voda bez bublinek.

Před vstupem do „jámy lvové“ se osprchujte a osušte ručníkem. Do sauny byste měli vstupovat bez šperků a bižuterie na obličeji i na těle. Jste-li v sauně poprvé, nesnažte se srovnat krok s otrlými saunaři a raději opusťte místnost po pár minutách. Následně se osprchujte vlažnou nebo studenou vodou, popřípadě smočte v ledovém bazénku. Odborníci doporučují celkově udělat tři kolečka, přičemž doba pobytu uvnitř saunovací místnosti je velmi individuální. Někomu stačí pět minut, jiný bez mrknutí oka vydrží patnáct. Nesrovnávejte se tedy s kamarádkou a naslouchejte vlastnímu tělu. Bude-li vám velké horko, nebo zamotá-li se vám hlava, je to signál pro okamžité opuštění místnosti a zchlazení organismu.

Obecně platí, že nejnižší teplota je na zemi nebo na první lavici a stoupá směrem vzhůru. Odborníci také doporučují umístit celé tělo do jedné teplotní zóny – ideální je tedy v sauně ležet, ne sedět.

Co dělat na závěr?

Ukončíte-li saunovací proceduru, nezapomeňte na závěrečné ochlazení. Potom si lehněte na lehátko a alespoň deset minut relaxujte. Naprosto nevhodné je hned opustit relaxační centrum, nebo se dokonce pustit do fyzicky náročné aktivity. Tělo potřebuje nějaký čas, aby se srovnalo na okolní teplotu a vypořádalo se s procesem saunování.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.