Sluneční kosmetika aneb Na co v létě nezapomenout

11.8.2009 | autor:

Sluneční kosmetika aneb Na co v létě nezapomenout

Zarudlé tváře, bolavá záda s pokožkou spálenou jako rak a neustálé potírání se jogurtem. Zní vám to povědomě? Pak jste se pravděpodobně stali obětí slunečního řádění, které na vás v létě číhá na každém rohu. Jak se bránit? Jednoduše – sluneční kosmetikou!

Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko

Kdo by nemiloval sladké nicnedělání na dovolené u moře či o víkendu u rybníka. Stačí jen dovolit sluníčku olizovat vaše tělo teplými paprsky a nechat se pomalu unášet na vlnách UV záření do říše snů. Ano, zní to jako letní pohádka, ovšem probuzení bývají často o to nepříjemnější. Zarudlá nebo spálená pokožka a poškozené vlasy nejsou výjimkou. Naštěstí existuje na trhu sluneční kosmetika, která přesně tyto trable pomůže řešit.

Před samotným opalováním je dobré zhodnotit, jaký jste fototyp.

-    Fototyp číslo jedna má velmi světlou (většinou bledou nebo pihatou) pokožku, která reaguje velmi citlivě. Vlasy bývají světlé až zrzavé. Nejenže se osoby s tímto fototypem málokdy opálí, většinou se skoro vždy spálí. Vlastní ochrana pokožky trvá asi pět až deset minut.

-    Fototyp číslo dvě je podobný. Vyskytuj se u osob se světlou pokožkou a světlými vlasy, opaluje se nesnadno. Vlastní ochranná doba kůže se pohybuje mezi deseti a dvaceti minutami.

-    Fototyp číslo tři je v našich zeměpisných šířkách nejrozšířenější. Pyšní se tmavě blond až středně hnědými vlasy a pokožkou s přirozenou barvou. Tento typ vydrží na sluníčku bez ochrany asi patnáct až pětadvacet minut než se spálí. Po slunění může pleť zčervenat, zpravidla se však vrátí brzy do normálu, respektive zhnědne.

-    Fototyp číslo čtyři reaguje na sluneční záření velmi dobře. Pyšní se jím osoby s olivovou či tmavší pletí a hnědými až černými vlasy. Zřídkakdy se spálí a na slunci bez ochrany vydrží půl hodiny a déle.

Obecně platí, že čím nižší fototyp jste, tím větší pozor byste si při slunění měli dát. Pokožka, která se lehko spálí, vyžaduje častější slunění po menších dávkách a krémy s vyšším ochranným faktorem. Ale ani vyšší fototypy nemají vyhráno – nebezpečí spálení nakonec hrozí nám všem, jen v odlišných časových intervalech. Proto hlavní pravidlo léta zní: nezapomínat na sluneční kosmetiku!

Sluneční kosmetika pro každou příležitost

Nejčastěji sáhneme po opalovacím krému, spreji nebo oleji. Při jejich výběru by nás hlavně měl zajímat ochranný faktor, až potom značka. Mějte také na paměti, že oblíbené rčení o tom, že vysoký ochranný faktor zabraňuje opálení pokožky, je mnohokrát vyvráceným mýtem. Faktor nezabraňuje opálení, ale spálení kůže. Proto se nerozpakujte sáhnout po vyšších číslech ochranných faktorů, zvlášť chystáte-li se k moři. Opalujte-li se již několik dní a pokožka si již vytvořila jakýsi pigmentový základ, můžete přejít na řadu s nižším ochranným faktorem.

I když platí, že sluneční záření nejvíce působí na pokožku, při několikahodinovém řádění na slunci trpí také vaše rty, vlasy a řasy. Proto přišel kosmetický průmysl s důmyslnou novinkou – slunečními řadami oblíbených produktů. Najdete tady hydratační mléka a krémy po opalování, lesky na rty s UV filtrem, řasenky, rtěnky, oční stíny a pudry s ochranným faktorem stejně jako šampony na vlasy, kondicionéry a další vlasovou kosmetiku chránící před slunečním zářením. Všechny tyto výrobky chrání různé části vašeho těla před spálením, předčasnou tvorbou vrásek a onemocněním kůže. Například rty jsou velmi citlivou částí lidského těla a vlasy zase potřebují v létě speciální péči. Když to tedy vezmeme kolem a kolem, investice do sluneční kosmetiky se opravdu vyplatí.

Pro příště se jedincům se zády připomínající barvou račí klepeta budete moci jen smát. Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.