Jak zvolit správnou alternativu hlídání dětí

2.2.2012 | autor: Redakce PŽ

Jak zvolit správnou alternativu hlídání dětíMáte děti, které jsou ještě příliš malé na to, aby už nastoupily do mateřské školky, a přesto je potřebujete občas či pravidelně nechat hlídat? Důvody jsou různé: pracujete na částečný úvazek, potřebujete zařídit věci, které se s dětmi zařizují obtížně, zajít si k lékaři nebo si prostě potřebujete odpočinout a strávit nějaký čas sami či pouze s partnerem. Pokud zrovna nejste obklopeni babičkami a tetičkami žijícími v těsné blízkosti, které mohou vaše děti kdykoli pohlídat, budete muset hledat jiné řešení. A najít optimální řešení častokrát opravdu není snadné.

Hlídání dětí: Jaké faktory vstupují do hry?


Faktorů, které v rozhodování o tom, komu dítě svěříte, hrají roli, je spousta. V prvé řadě maminky takto malých dětí řeší zajištění. Kdo z nás by nechal dítě v prostředí, kde se sám necítí dobře? Nebo u osoby, která se vám prostě z nějakého důvodu nelíbí? Nechat dítě hlídat, ale i hlídat cizí dítě, je obrovská zodpovědnost. Proto je otázka bezpečí snad tou nejdůležitější ze všech.

Dalším faktorem je osobnost dítěte jako takového. Některé děti si na hlídání cizí osobou a v cizím prostředí zvyknou rychle a jiné třeba určitý čas propláčou. Ovšem žádným tajemstvím není ani to, že zvykat si na odloučení musejí i maminky, ať už se k tomu veřejně přiznají, anebo ne. Nikdy nezapomeňte na to, že v tomto bodě můžete dítěti pomoci především vy samotní. Pokud se sami budete cítit nejistě, dítě z vás tuto nejistotu vycítí a bude se bát o to víc. Nejdůležitější je, aby vám dítě věřilo, že se pro něj vždy ve slíbenou dobu vrátíte a že se nic vážného neděje, jen si bude chvilku hrát s někým jiným a někde jinde.

V neposlední řadě do výběru zasahuje cena, protože takové hlídání rozhodně není levnou záležitostí.

Jaké jsou možnosti hlídání dětí?


1. Chůva
Jednou z možností je pořídit pro dítě chůvu. Výhodou je, že se jedná o osobu, která se stará bezprostředně jen o vaše dítě. Měla by se mu tedy plně věnovat, pečovat o jeho bezpečí, stravu a rozvoj. Na vás je vybrat takovou chůvu, která se bude líbit vám i vašemu dítěti. Nebojte se zeptat na předchozí zkušenosti a praxi a požádat o reference. Zkušenosti ostatních s danou osobou pro vás mohou být nesmírně cenné. A to i v případě, že se jedná o chůvu doporučenou specializovanou agenturou. Určitě si vyhraďte určitý čas, který strávíte všichni společně tak, abyste viděli, jak se chůva k vašemu dítěti chová a jak na ni dítě reaguje. Z takového chování se dá poměrně jednoduše vysledovat, zda to s dětmi umí, nebo ne. A na co rozhodně nezapomínejte, je váš pocit. Důvěra je v tomto směru naprosto zásadní a pokud ji necítíte, pátrejte potom, v čem je problém, anebo prostě hledejte chůvu jinou.

Ceny za hodinu hlídání u chůvy doporučené agenturou bývají vyšší. Agentura by se ale zároveň měla za chůvu zaručit co do odbornosti, předchozí praxi a právě již zmiňovanému bezpečí. Pokud jste si našli chůvu na vlastní pěst, ceny jsou stanovovány dohodou. Výhodou navíc je, že pokud dítě onemocní, či máte jiný program, chůvě prostě zavoláte a hlídání zrušíte bez nějakých sankcí. Je to velmi variabilní varianta, ovšem nevýhodou je, že hodinové tarify i při častějším hlídání zůstávají stejné a nijak neklesají.


2. Soukromá školička či jesličky
Další varianta je umístění dítěte do soukromé školičky či jesliček. Existuje jich poměrně mnoho, ale na vás je vybrat přesně tu pravou. Rozhoduje cena, vzdálenost školky, variabilita příchodů a odchodů, množství pečovatelek na počet dětí, zázemí. Určitě je dobré porovnat nabídku služeb více školek a také je osobně navštívit. Podívat se na režim dne dětí, přístup učitelek. To všechno jsou faktory, které na vás budou působit a výsledkem bude váš pocit, zda je zařízení pro vás vhodné či ne.

Některé školky nabízejí nadstandardní služby jako angličtinu, hlídání dětí v noci i o víkendech, tzv. školní taxi. Velkou výhodou je, že si vaše dítě zvykne na dětský kolektiv. Nevýhodou zase to, že školičky mají určitý režim, kterému se budete muset přizpůsobit. Ceny jsou většinou variabilní a dá se říci, že platí, že čím vícekrát za měsíc dítě do školičky umístíte, tím míň za hodinu platíte. Vyloženě nárazová hlídání se tedy příliš nevyplácí. Zásadní je také pravidelnost. Pokud dítě např. onemocní nebo se prostě rozhodnete dítě do školky určitý den nedat, zaplacené peníze vám pravděpodobně alespoň z části propadnou.


3. Hlídání dětí maminkami v sousedství
Zapojit maminky ze sousedství do hlídání vaší ratolesti je další varianta, která má samozřejmě své výhody i nevýhody. Takové hlídání se většinou neplatí penězi. Jednou totiž hlídáte vy, příště zase jiná maminka. Nevýhoda je taková, že jestliže si na jednu stranu chvíli odpočnete, protože vaše dítě hlídá jiná maminka, v příštím dni vás to bude stát o to více energie, protože kromě vašeho dítka budete na oplátku hlídat také dítě sousedů. Ovšem využívat tuto možnost na nárazová hlídání jako třeba cestu k lékaři či kadeřníkovi může být obrovsky výhodné.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nikdy nezapomínejte, že se jedná o vás a vaše dítě a v neposlední řadě také vaše peníze. Vy jste tedy ti, kteří o všem rozhodují. Pokud se rozhodnete pro nějakou variantu, nezapomínejte, že i tu můžete kdykoli změnit, pokud vám přestane vyhovovat. Nejdůležitější ze všeho je, abyste se vy i vaše dítě cítili dobře.


Alena Budařová (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Vera Neregistrovaný | 2012-02-03 19:05:33
Hlidani v miniskolice muzu jen doporucit
Hodnocení: 0
Vložil: Helena Neregistrovaný | 2012-02-03 01:07:01
Moje dětství vypadalo tak, že mě hlídali vždycky naši, hlavně máma a občas táta. Když chtěli někam jít pozvali sousedy k nám. Ale to bylo málo. Babičky jsme měly daleko a ostatní příbuzný taky. Dneska svoje děti nechávám hlídat studentkama. Jsou štastný za každou korunu a já že mám chvíli času.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.