Studenti, i vy můžete podnikat!

18.9.2009 | autor:

Studenti, i vy můžete podnikat!

Stále studujete, ale rádi byste si začali vydělávat takzvaně na vlastní pěst? Máte inspiraci a čekání na diplom vám přijde jako věčnost? Není třeba sedět s rukama v klíně a čekat, až dostanete bakalářský či magisterský titul, a mezitím smutně sledovat, jak vaše nápady kopíruje jedna firma za druhou. Myslíte-li si, že na to máte, pusťte se do toho hned – i studenti totiž mohou podnikat.

Podnikání není procházka růžovým sadem. Na druhou stranu, víte-li jak na to, není to nic těžkého. Stačí jen vědět, jak postupovat krok za krokem a můžete se do toho pustit. Pro podnikatele platí, že by měl být hlavně asertivní, komunikativní a také dobrý psycholog. Vždy je třeba u konkrétního klienta odhadnout, jaký postup je třeba zvolit, aby vám takzvaně zobal z ruky. Strategie tak mohou být vysoce individuální, proto dokážete-li lidi odhadnout, znamená to pro vás velké plus. Český právní systém také počítá s jednou podmínkou. Abyste mohli být osobou samostatně výdělečně činnou, musí vám být minimálně osmnáct let.

Krok za krokem ve zkratce

Je také nutné si uvědomit, jak chcete podnikat. Je dobré zjistit si předem, jaký potřebujete k započetí činnosti papír (může se jednat o živnostenský list či jiné oprávnění, dokonce existují osoby samostatně výdělečně činné, které pracují takzvaně „bez živnosti“). Dále je třeba se na živnostenském úřadě zaregistrovat k daním a pojištění. To lze provést pomocí Jednotného registračního formuláře. Díky tomuto listu provedete veškerá ohlášení a registrace najednou. Na živnostenském úřadě je také třeba ohlásit danou živnost. Dobré je zjistit si, jaké pojištění a v jaké výši musíte platit. Pro studenty platí určité slevy a úlevy, o nichž si řekneme více níže. Jakmile si vyřídíte všechny potřebné papíry a nutná povolení, můžete vesele začít podnikat. Myslete na to, že je potřeba schovávat si veškeré doklady a účty. Na konci roku je z nich nutné vyhotovit daňovou evidenci či evidenci příjmů. Dále jsou podnikatelé povinni podávat daňová přiznání a přehledy pojištění.

Student jako výhodný podnikatel

Proč je podnikání souběžně se studiem beneficiální? Ti z vás, kteří studují vysokou školu či vyšší odbornou, mají od osmnácti do šestadvaceti let a podnikají, se považují za osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší činnost. Tato škatulka vám zaručuje spoustu benefitů. Při splnění určených podmínek totiž nejste povinni platit pojistné nebo zálohy, případně můžete platit zálohy nižší než minimální. Výhody mají studenti u daně z příjmu a u zdravotního a sociálního pojištění.

Daň z příjmu

Na úlevu z daně z příjmu máte nárok v plné výši (tj. za celý rok), i když jste podnikali nebo byli zaměstnaní jen chvíli, například i jen tři týdny. Slevy je možno uplatnit buď v daňovém prohlášení za celý rok nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, můžete postupovat dvojím způsobem: a) podepsat u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka k dani na konkrétní měsíc nebo b) uplatnit celoroční částky při zúčtování daně.

Zdravotní a sociální pojištění

Co se týče zdravotního pojištění, máte povinnost do osmi dnů od začátku podnikání informovat svou pojišťovnu, že jste studentem. V tomto případě je studium bráno jako vaše hlavní činnost a podnikání jako vedlejší. Výhody tohoto statutu jsou vysvětleny výše. Jako student platíte pojištění jen ze skutečně dosaženého zisku, placení záloh se vás netýká.

U sociálního pojištění je postup obdobný. Taktéž do osmi dnů je třeba uvědomit úřad OSSZ s tím, že jste student/ka. Každoročně do 30. dubna musíte úřadu doložit potvrzení o studiu. Jako student je zde považován také každý, u koho nepřesáhne doba podnikání od 18 let lhůtu šesti roků. Pak již nebudete pro OSSZ studentem a můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: obecnost Neregistrovaný | 2010-09-13 11:24:31
já myslím, že je to úplně jedno. autorka používá obecné informace, které jsou dle mého názoru užitečné. stále je však článek autorským dílem, který je, řekl bych průměrně zpracován.
Hodnocení: 0
Vložil: red Neregistrovaný | 2009-09-23 22:19:41
Uvedený zdroj je skutečně jediný, ze kterého autorka čerpala.
Hodnocení: 0
Vložil: šéfredaktorka Neregistrovaný | 2009-09-23 20:08:46
napsal/a:
Pokud má pán na mysli skutečně tento článek, pak jsem se na něj dívala a rozhodně si nemyslím, že by z něj bylo něco překopírovaného, protože zde jsou uvedena holá data, která nejsou zpracována do podoby článku. Předpokládám ale, že bude pravděpodobně mluvit o nějakém jiném článku. I tak ale pochybuji, že by šlo o plagiát, neboť článek odpovídá autorčinu stylu a způsobu vyjadřování. Ohledně jednotlivých faktických rad a návodů, které jsou v článku uvedeny, je jasné, že se obsah bude shodovat, neboť postup při zřizování živnostenského listu je zkrátka stále stejný.
Hodnocení: 0
Vložil: šéfredaktorka Neregistrovaný | 2009-09-23 14:29:10
Mohl byste, prosím, poslat odkaz na článek, jenž zmiňujete? Děkuji.
Hodnocení: 0
Vložil: Lukáš Neregistrovaný | 2009-09-23 08:09:58
chci jen upozornit, ze obsahem i mnohymi frazemi absolutne stejny clanek jiz vysel na jinem serveru. Tento plagiat je jen nepovedenym pokusem opsat informace odjinud.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.