Do jaké míry se necháte ovlivňovat míněním druhých lidí?

31.10.2011 | autor: Redakce PŽ

Do jaké míry se necháte ovlivňovat míněním druhých lidí?Každému z nás alespoň trochu záleží na tom, co si o něm lidé myslí. Je, ale dobré se tím vždy řídit? Jak důležitý je právě pro vás názor okolí na vaše chování, myšlení či styl oblékání? Mnohdy se díky radám blízkých můžeme poučit, ale přeci jen, zrovna tady platí více než kde jinde - všeho s mírou! Takže pokud právě vám někdo z vašeho okolí řídí váš vlastní život, je dobré právě teď říci stop a začít se řídit podle sebe.

 

Nutkání zařadit se

Už od malička nás většina rodičů učí, abychom se vždycky starali o to, jaké mínění o nás druzí mají. Větu: „Co by si pak o nás pomysleli lidi," zná snad opravdu každý. A protože člověk má potřebu být společenský, vždy se snaží zařadit do nějaké sociální skupiny. Ano, možná ne každý si přeje být hvězdou velké společnosti, ale i tak potřebujeme cítit, že nás má někdo rád. Už jako děti těžce snášíme, když nás ostatní děti nechtějí přibrat k sobě do hry.

A právě děti umí dát všechny pocity náležitě najevo - dobré i špatné. Takže jsme vlastně už v dětském věku všichni pochopili, že pokud chceme s většinou ostatních lidí vycházet, budeme se jim muset určitým způsobem podřídit nebo převzít vedoucí roli a být tím, jehož názory určují, jak se kdo chová. Jenže v praxi jsme stejně později zjistili, že i ten, kdo ovlivňuje nás, je ovlivňován někým jiným. Je to prostě a jednoduše řetězec názorů, který nikde nezačíná, ani nekončí, ale v každém vztahu mezi dvěma a více jedinci existuje.


Chci se líbit

Jak už jsme si vysvětlili, každý z nás se chce někomu v podstatě zalíbit. I kdyby jen jedné jediné osobě na celém světě. Není nic špatného na tom, když jdeme s kamarádkami nakupovat a necháme si poradit, co nám sluší a co pro nás není to pravé. Nicméně pravdou je, že i tak bychom si jejich názor neměli brát příliš osobně. Mnohokrát se vám určitě stalo, že jste si něco nekoupili jen proto, že se to nelíbilo osobě, která byla při nákupech s vámi - a pak jste toho litovali.

Ano, mně se to také stalo a zrovna docela nedávno. A tak mě napadlo, že přeci jen bychom měli dát víc na svůj vlastní úsudek, protože co se jednomu zdá dokonalé, pro jiného je ošklivé a naopak. Dokonalost je zkrátka a jednoduše velmi relativní pojem. Proto se vždy obklopujte věcmi a lidmi, kteří se líbí právě vám a neodsuzujte ostatní, pokud nejsou takoví, jaké byste si je představovali. Čím více volnosti dáte vy jim, tím více jí ponechají i oni vám.


Vzory v chování

Já, vy, oni, zkrátka všichni přebíráme vzory chování od lidí, se kterými se stýkáme. Ten, kdo se rád poflakuje, si k sobě najde partu líných lidí a člověk, který má nějakého koníčka, si pravděpodobně k sobě najde lidi, které zajímá to samé. Proto vždy mějme na paměti, že s jakými lidmi se budeme vídat, takoví budeme my sami. Hledejte si k sobě lidi, kteří mají v životě stejné cíle jako vy, napodobujte vzory chování lidí, které obdivujete, a buďte vždy ke všem vřelí a milí, protože pak si vás také najdou vřelí a milí lidé. Zbožňuji větu z mé oblíbené knihy: „Buďte vždycky ke všem vlídní. Neznám nikoho, kdo by se rád stýkal s nevlídnými lidmi." A ono na tom něco bude, nebo ne?

 

Květa MarvanováAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Igoor Neregistrovaný | 2011-11-18 13:17:47
Co to je za blbost? Každýho snad ovlivňujou druzí ne?????
Hodnocení: 0
Vložil: Janička Neregistrovaný | 2011-11-17 11:39:04
Já se ovlivnit nechám asi celkem snadno, protože nemám ráda, když jsou nějaké konflikty mezi lidmi, na kterých mi záleží. Akorát mi pak bývá smutno a někdy už ani nevím, co jsem já a co jsou názory druhých. Máte taky někdo takový problém? Docela mi to omezuje život.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.