Kam s prstýnkem po rozvodu aneb Kostlivec ve šperkovnici

1.3.2010 | autor: Redakce PŽ

Kam s prstýnkem po rozvodu aneb Kostlivec ve šperkovniciBerou se Vaši známí? Určitě se zvědavě ptáte, zda budou mít prstýnky klasické nebo z bílého zlata, co si na ně nechají vyrýt. Ptali jste se ale někdy svých rozvedených přátel, co s tím zlatým kroužkem udělali, když ho nadobro sundali z prstu?

Snubní prsteny patří k naší kultuře již po staletí a jsou symbolem věrnosti, lásky a vzájemného spojení. Prsten také okolí deklaruje, že jeho nositel či nositelka je ženatý, respektive vdaná. Prsteny by měly být z kvalitního kovu, aby vydržely přes půl století a neutrpěly výrazné změny. Co ale s nimi, když jsou prsteny stále jako nové, ale manželství je v koncích?

Prsten jako závazek

Mnoho sezdaných párů prsten sundává ještě před rozvodem, protože vnitřně už se s partnerem rozešli, a nosit na prstu symbol závazku k partnerovi už pro ně není přijatelné. Někteří lidé si projdou „šuplíkovou" fází. „Prstýnek jsem přestala nosit v době, kdy jsem už nechtěla být Markovou ženou. Měla jsem ho v šuplíku, a když jsem se rozhodla vědomě, že s Markem nechci být, vrátila jsem mu ho. Asi ho má dodnes," popisuje svou zkušenost třiačtyřicetiletá Magda.

Psycholožka Katarína Filasová ve své praxi vypozorovala, že je zajímavé sledovat osud prstýnku už během vztahu. „Třeba když někdo snubák ztrácí, tak v jakých chvílích. Většinou to nějak souvisí se stavem toho vztahu. Nebo kdy lidé snubák přestanou nosit - to také nebývá lenost nebo náhoda," vysvětluje doktorka Filasová a zmiňuje příhodu klienta, kterému prstýnek spadl do Niagarských vodopádů, když byl na výletě s manželkou. Muž nehodu nepovažoval za náhodu a uvědomil si na této dovolené, že už jim to se ženou neklape.

Symbol předchozího vztahu

Prsten je pro mnoho lidí silnou připomínkou let prožitých s bývalým partnerem, i když je jejich vztah dávno formálně uzavřen. Často jim právě to brání prstýnek nějak dál prakticky využít, a když už se k tomu odhodlají, bojí se, že bude přinášet smůlu. „Co udělal s prstýnkem můj bývalý manžel, to nevím. Platili je kdysi moji rodiče, protože on na ně neměl. Byly z osmnáctikarátového zlata, masivní, krásné, opravdový šperk, brala bych takové ještě dnes... Zřejmě ho prodal a peníze propil," vypráví dvaašedesátiletá Kateřina. „Já jsem prstýnek nechala ležet, a když se ženil můj syn, nechala jsem z něj udělat dva. Ale škvařila jsem se pocitem, že jim to oběma přinese smůlu," doplňuje.

Zkušenosti rozvedených vedou k úvaze, zda by k plnému ukončení vztahu s partnerem nepřispělo nějaké ritualizované odevzdání či roztavení prstenů. Na druhé straně, takový „kostlivec ve šperkovnici" může člověka motivovat ke změně a k tomu, aby se vyvaroval toho, co v předchozím vztahu nefungovalo, a hledal, jak na to jít jinak, lépe. Ať tak či onak, snubní prsteny jsou jen symbolem, předchozí vztahy budou naší součástí, ať s předměty, jež nám je připomínají, naložíme jakkoli...

Můj blízký kamarád na otázku, co udělal s prstýnkem po rozvodu, zavrčel: „Hodil jsem ho do Vltavy." O pár týdnů později mi ukazoval svou sbírku mincí a snubák ležel uložen u pamětního svatebního tolaru...


Hana Kačerová

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Jana Nováčková Neregistrovaný | 2011-10-17 09:52:22
Dobrý den paní Kačerová, zajímavý článek o tom, co s prstýnky po rozvodu. Tak yjsem rozvedená a my jsme prstýnky prodali... Kdybych měla prstýnek doma, asi by mě to tížilo. To, že Váš kamarád prstýnek schoval podle mě znamená, že dotyčnou musel opravdu milovat a troufla bych si říct, že ona byla tím, kdo jejich vztah ukončil. Jinak se mi líbí pojmenování "blízký kamarád". Jak byste toto pojmenování blíže vysvětlila? Ptám se, protože je toto často používáno a zaměňováno. Děkuji za odpověď a hodně pěkných článků přeji! Jana Nováčková
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.