Novoroční předsevzetí? Poradíme vám, jak ho uvést do praxe!

10.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Novoroční předsevzetí? Poradíme vám, jak ho uvést do praxe! Nový rok před námi vždy otevírá celých 365 dní, které si můžeme zařídit tak, jak chceme. Proto hned na začátku každého roku se obvykle neubráníme bilancování a hlavně představám a přáním, jak bychom chtěli s tímto novým prostorem a nepopsanými stránkami dnů naložit.

Většinou jsme plní snů a ideálů, jak si ten nový rok uděláme lepší a krásnější, a klademe si konkrétní cíle, jichž chceme dosáhnout. Že si například konečně najdeme životního partnera, budeme se učit cizí jazyk, zlepšíme vztahy s okolím, pravidelně se budeme věnovat svým koníčkům či si uděláme čas na rodinu a děti. Pár dní se usilovně snažíme tato svá předsevzetí naplňovat, ale nakonec zase spadneme do všední rutiny a na konci roku s trpkostí konstatujeme, že jsme zase nic nedokázali. Co tedy s tím?

Skutečná změna


Dali jste si i vy do nového roku nějaké předsevzetí? A jak to zařídit, aby nevzalo za své, ale cíl se stal realitou? Jak se vlastně stane, že něco změníme a jednáme jinak? Čím to je, že v některých situacích jednáme pořád stejně, i když jsme si stokrát řekli, že příště už to neuděláme? Co je podstatou změny a toho, že podnikneme konkrétní kroky novým směrem?

Jak jistě už sami víte ze spousty životních situací, skutečná změna se většinou nestane jen tak sama od sebe, ale chce to na ní pořádně "makat". Představte si ale, že ke změně nemusí vést vždy jen odříkání a dril, ale především si potřebujete ujasnit své hodnoty a držet se několika praktických postupů. Pojďme se tedy podívat na to, co potřebujeme k tomu, abychom ve svém životě opravdu něco změnili!
 

1.       Mít dostatek odhodlání


Odhodlání je jako nádrž plná benzínu - pokud je plná, máme šanci dojet daleko. Když je tam pár kapek, skončíme za cedulí rodného  města. A jak radí i zkušení motoristé - na delší cestu se vyplatí natankovat plnou nádrž! Nikdy totiž nevíte, jaké nastanou cestou potíže a kde se zdržíte.

Pokud tedy máte v sobě spíše váhání než odhodlání ke změně, raději hledejte, jak svou nádrž doplnit, a raději nevyrážejte. Možná cíl, který jste si vytyčili, není skutečně on nebo není dobře definovaný, třeba je příliš malý či velký, prostě neodpovídá realitě a vaší skutečné potřebě. Například návštěva fitka třikrát týdně, abyste se udrželi v kondici, je celkem nereálná, ale denní dvacetiminutová procházka je přesně ono.
 

2.       Být ochotní změnit vše, co bude třeba


Za každým naším jednáním se skrývá komplex různých motivací. Většiny z nich si dokonce ani nejsme vědomi! Proto tedy nejde dopředu říct, co všechno budeme muset změnit, až vyrazíme některým směrem. Ale pokud chceme cíle dosáhnout, budeme muset změnit vše, co si o změnu „řekne". Vlastně nemáme na vybranou - když to neuděláme, cíle nedosáhneme.

Například jestli chcete dvakrát týdně vyrazit s kamarádkou na kafe, musíte vyřešit, kdo vám pohlídá děti. A může se ukázat, že manžel není ochoten, takže vznikne konflikt, který musíte vyřešit, abyste cíle dosáhla. To bude zahrnovat různé kompromisy a třeba i otevření dosud nevyřčených neshod. Samozřejmě máte možnost konflikt neotevřít a věci si s manželem nevyříkat, ale pak nebude ani to kafe a možná budete mít nějaký čas doma pěkně dusno.
 

3.       Hledat motivace našeho jednání


Sice si ani zdaleka nejsme vědomi všech svých motivací, které k našemu jednání vedou, to ale neznamená, že zkoumáním, přemýšlením, spojováním souvislostí a použitím pocitů bychom se k nim nedokázali dostat. Možná to znáte - výsledkem je moment, kdy si upřímně přiznáte, proč něco děláte. Například že do místního útulku nosíte psům žrádlo ne proto, že milujete psy, ale proto, že se vám líbí jeho správce. Nebo že skutečným důvodem, proč vždycky tak vyvařujete, když má dorazit tchýně, není vaše láska k plotně, ale snaha ukázat, jak výbornou a dokonalou ženu si vzal její jediný syn.

Když se nám podaří své motivace rozkrýt, nemůžeme už nikdy jednat stejně. Když totiž víte, proč něco opravdu děláte, je to jiné, než když to netušíte. Rozkrytí vám dává možnost zvážit, zda budete pokračovat, či uděláte změnu. Stojí obrázek skvělé snachy za tolik úsilí u sporáku? Pokud vyhodnotíte, že ne, otevřeli jste si cestu ke změně.

4.        Změnit hodnoty


Hledání hodnot navazuje na hledání motivací. Když totiž znám motivace, které mě k jednání vedou, můžu zvážit, jestli pro mě má daná věc hodnotu i nadále, nebo ne. Má dobré mínění tchýně větší hodnotu než čas, který strávím vařením, které mě k smrti nebaví? Jak se u toho vaření cítím? Líbí se mi to? Nelíbí? A jak moc je to nepříjemné? Pokud vyhodnotím, že je víc nepříjemné vaření než představa, že si o mně tchýně myslí, že jsem budižkničemu, právě jsem změnila hodnoty.

 

5.        Mít odvahu vyrazit do neznáma


Každá změna zahrnuje nejen plán, změnu hodnot, ale i konkrétní kroky novým směrem - bez těch to ještě žádná změna není. Jak přesně to bude vypadat, obvykle nevíme, ale protože je nám jasné, že staré řešení situací už nám nevyhovuje, nezbývá nám, než projít skrz, ačkoli je to mnohdy třeba risk.

Třeba to, že příště bude jen jednoduchý oběd bez moučníku a na odpoledne místo přípravy koláče vyrazíte na výlet, protože to vás a rodinu baví, jsou kroky novým směrem. A tchyně ať si myslí své... Třeba budete překvapeni jejím kladným přístupem, stejně dobře se ale může stát, že se budete muset potýkat s její nespokojeností. Jen na vás ale zůstává, zda máte odvahu a jste ochotni riskovat i případný nesouhlas, když sami moc dobře víte, že vařením svůj život trávit nechcete.
 

6.         Nečekat okamžitou změnu!


Zvládli jste jen jednu naplánovanou dvacetiminutovou procházku týdně místo tří - hurá i to je úspěch! V dalším týdnu přidáte další, pak další a za půl roku už vám bude chybět, pokud ven nevyrazíte. Žádná změna se neděje naráz, ale vždycky krok po kroku. Pokud očekáváte velký krok, nikam nedojdete, protože propadnete pocitu marnosti, že jste nic neudělali a jste k ničemu.

Nezapomeňte: Malé kroky se počítají a sčítají, takže dřív nebo později zjistíte, že jste přesně tam, kde jste chtěli být, aniž jste si toho vlastně všimli!


Anita Michajluková (více o ní zde)
Foto: vivainstitute.com

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Hanka Neregistrovaný | 2012-01-18 14:13:07
Už to tisku!
Hodnocení: 0
Vložil: Václav Chalupský Neregistrovaný | 2012-01-10 22:39:48
Opravdu moc zajímavý článek. Paní Michajluková má takové články vždy, jak jsem si všimnul. Snad jen jedna poznámka k závěru, myslím, že některé změny je potřeba udělat hned, protože bez toho to už nemá smysl. Ale záleží na případu.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.