Otevřený vztah: Co dává a co bere?

8.11.2009 | autor:

Otevřený vztah: Co dává a co bere?

Otevřený vztah je v současné době čím dál více se rozšiřujícím fenoménem  partnerských vztahů. Může nabýt různých podob ale veskrze se jedná o jedno a totéž – sex (skoro) bez závazků. Otevřený vztah nemá striktně daná pravidla, vyznačuje se benevolencí a flexibilitou „partnerů“. Je vlastně jakousi moderní podobou „vztahu“ pro lidi, co v dnešní uspěchané době nemají na lásku čas. Zdá se vám to cynické? Nemusí, možná byste se divili kolik lidí dnes žije v otevřeném vztahu. Co může přinést vám?


Sex a city? V otevřeném vztahu nemíchat!

O čem otevřený vztah je? Jak již bylo řečeno, může mít mnoho podob. Do otevřeného vztahu se mohou dostat dlouholetí kamarádi, mezi kterými se vyskytuje sexuální přitažlivost. Máte tak kamaráda či kamarádku a pravidielný sex a přitom, potkáte-li někoho jiného, kdo by stál za hřích, nemusíte se na nikoho ohlížet a zkrátka si užít. Do otevřeného vztahu tak jdou osoby, které hledají někoho, s kým by si mohli užít postelové radovánky, ale třeba také zajít na skleničku, popovídat si a tak dále.

Otevřený vztah NENÍ vztah se vším všudy

Vztah bez striktně daných pravidel může obohacovat či uspokojovat však jen do té doby, dokud si jeden z partnerů nezačně na druhou osobu činit nárok. Zamilujete-li se, jste v průšvihu – pokud to druhá strana necítí stejně. Žárlivost a výčitky nemají v otevřeném vztahu své opodstatněné místo, koneckonců jste se na začátku dohodli, že nepůjde o nic vážného. Proto dobře zvažte, zda tento druh „závazku“ s danou osobou stojí za možná příkoří nebo nikoli. Pokud se jedná o někoho, kdo vám není citově lhostejný, otevřený vztah by vám spíše ublížil. Pokud nemáte v této oblasti pochybnosti, klidně do benevolentního vztahu jděte. Hned na začátku byste si ale měli vyjasnit několik základních „pravidel“.

1. Upřímnost (skoro) nadevše

Pravidlo číslo jedna považujte za nejdůležitější a myslete na něj – rozhodně nelžete. Naopak snažte se vést otevřené, upřímné konverzace, zejména pokud se vám něco na „vztahu“ nelíbí. I v otevřeném vztahu má respekt velmi důležité místo. Dohodněte se se svou drahou „polovičkou“, co vše si budete svěřovat. Zaujme-li ve vašem srdci místo někdo jiný, ihned to partnerovi/partnerce oznamte a společnými silami otevřený vztah ukončete. Jen tak se vyhnete problémům a nedorozuměním.

2. Vždy provozujte bezpečný sex

K tomuto pravidlu není moc co dodávat, mluví totiž samo za sebe. Ať vám ani na okamžik nevypadne z paměti. V dnešní době plné pohlavních chorob je bláhové domnívat se, že zrovna vám se vyhnou. Spíte-li s jinými osobami, kondom je nutností. Tečka.

3. Mluvte o tom, než se to stane

Toto pravidlo rozhodně neplatí pro každou dvojici, hodně párům ale vyhovuje. Chystáte-li se na schůzku s novým objevem, řekněte o tom své polovičce s předstihem. Nezatajujte informace a snažte se opravdu o všem otevřeně mluvit. Někteří provozovatelé otevřených vztahů se dokonce domnívají, že je ideální potkat se s ženami/muži, které vídá vaše polovička. Je jen na vás, zda vám toto pravidlo vyhovuje či ne. Můžete taktéž vymyslet svá vlastní pravidla.

Přes veškeré snahy zvládat svou žárlivost v nemonogamním vztahu trpíte? Pak zřejmě nění otevřený vztah pro vás to pravé ořechové. Nelámejte si s tím hlavu a prostě jen příště hledejte partnera či partnerku se vším všudy. Vaše vztahy by vám měly vyhovovat a přinášet radost, rozhodně ne smutek. Řiďte se tím!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Elda Trnimir Neregistrovaný | 2014-01-12 11:10:16
deniska napsal/a:
Těžko říct. Já bych otevřený vztah někdy brala. A někdy ne. Blbý je, že jak člověk jednou začne ..není cesty zpět. Asi.
Pokud se člověk dokáže postavit dnešnímu systému a zachovat individualitu myšlení, tak by ani cesty zpět přeci nemuselo být potřeba ;).
Hodnocení: 0
Vložil: Elda Trnimir Neregistrovaný | 2014-01-12 11:07:22
Jen bych rád dodal, že je nesmysl, aby právě CITOVÁ láska byla NÁSILÍM POUTÁNA jen k jedné osobě. Lásku jako cit nejde spoutat a říkat jí sedni lehni. Ta prostě JE. A je celkem smutné, že se otevřený vztah zaměřuje především na sex, než na lásku, protože by to mělo být podle mě právě naopak a sex by byl až druhotný, pokud by se vůbec stal. Ale je to věc názoru a můj názor je jen můj názor :). Ale neškodilo by zavést třebas pojem "Citově (=především citově) otevřený vztah". Samozřejmě- na prvním místě hlavní partner(ka) se kterým(rou) mám děti, ale nezakazovat navazovat i milostné vztahy "vedlejší".
Hodnocení: 1
Vložil: dininka Neregistrovaný | 2010-05-06 22:11:17
Máte mylsim pravdu obě...záleží na typu člověka, já otevřený vztah mám a zatím mi to vyhovuje, ale myslet na budoucnost se radši ani nesnažím, jendou to prostě skončí, protože na vždy to takhle nepujde
Hodnocení: 0
Vložil: deniska Neregistrovaný | 2009-11-13 09:33:52
slunecnice napsal/a:
No nevim, ja bych do toho teda nesla. S miliskem jsme spolu dlouho a po otevrenem vztahu netouzim. Podle me to ma spis samy nevyhody. Zadna laska!
Těžko říct. Já bych otevřený vztah někdy brala. A někdy ne. Blbý je, že jak člověk jednou začne ..není cesty zpět. Asi.
Hodnocení: 1
Vložil: slunecnice Neregistrovaný | 2009-11-10 21:26:27
No nevim, ja bych do toho teda nesla. S miliskem jsme spolu dlouho a po otevrenem vztahu netouzim. Podle me to ma spis samy nevyhody. Zadna laska!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.