Práce nebo rodina? Obojí!

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Práce nebo rodina? Obojí!

Stres v práci je strašákem pro každého. A bohužel je to také jedna z nejčastějších příčin toho, proč lidé reagují předrážděně na své okolí, především na své nejbližší, kteří nemají s jejich problémy v práci většinou vůbec nic společného. A zároveň je to také jeden z důvodů, proč si lidé tak rádi užívají víkend a těší se na něj již od pondělka.

Problém ale je, že jestliže máme rozdělený náš život na dvě části, jakýsi „pracovní“ a „nepracovní“ modus, v němž fungujeme, a zároveň jsme přesvědčeni, že jinak to ani být nemůže, logicky nemůžeme očekávat, že by se obě tyto polarity daly skloubit. A co víc, mezi lidmi je rozšířena představa, že propojovat profesní a rodinný život nevede k ničemu dobrému. Pracovní problémy do rodiny prostě nepatří a rodinné problémy zase nepatří do práce.

Ovšem je to skutečně tak? I kdybychom se totiž snažili tyto dvě oblasti od sebe oddělit, nemáme šanci, že by se nám to podařilo. Protože jsme to stále my, je to náš život, a do našeho života přece patří jak práce, tak rodina. Když se snažíme tyto své dvě části násilím oddělit, naopak si na spoustu problémů v obou oblastech spíše zaděláváme. A už vůbec nemůžeme očekávat, že bychom byli šťastní.

Měli bychom si totiž uvědomit, že rodina a práce se navzájem nevylučují, naopak jejich propojení je nevyhnutelné, protože jsou obě součástí našeho života. A my nemáme dva životy, ale jen jeden. Jediné, co je potřeba mít na paměti, je, že v práci máme jiné vztahy než doma, které jinak fungují, existují zde jiné pozice, každý zaměstnanec či kolega má jiné úkoly, než mají jednotliví členové naší rodiny. To, že pracujeme, přece neznamená, že přestáváme být manželé, rodiče či děti. Stejně jako to, že jsme rodič či partner neznamená, že se z nás v té chvíli stane nezaměstnaný.

Takže představa, že se jedná o dva oddělené světy, které se navzájem neovlivňují či by se „správně“ ovlivňovat neměly, je naprosto mylná. Jediné, co je potřeba se naučit, když se objeví nějaký problém, je to, abychom dokázali odlišit, které z oblastí se tento problém přesně týká (protože mnohdy je to tak zamotané, že ani nevíme, z čeho vlastně máme špatnou náladu) a jakým způsobem ho máme řešit. Pracovní témata je zkrátka potřeba řešit jiným způsobem, než témata rodinná. Už jenom proto, že s rodinou máme naprosto jiné vztahy, než máme v práci.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.