Víte, co od života chcete? Zjistěte to a získejte to!

4.11.2018 | autor: Redakce PŽ

Víte, co od života chcete? Zjistěte to a získejte to!

Mnoho lidí často tvrdí, že nedostávají od života, rodiny, přátel, práce - zkrátka od ničeho a nikoho - přesně to, co si přejí. A musím se přiznat, že i já sama občas takhle přemýšlím. A tak mě poslední dobou často napadá, jestli si umíme o to, co si přejeme a představujeme, správně říct, požádat a nebo sami sobě stanovit pevný cíl a jít si za ním stůj co stůj, i když třeba zrovna naše okolí tvrdí, že tohle nebo tamto nemůžeme nikdy dokázat?

Po čem všichni touží

Každý z nás má základní přání, kterými jsou především štěstí, zdraví, láska a často také bohatství. Jenže když se o tom s někým zapovídáte, zjistíte, že každá osobnost má pod těmito termíny zafixováno něco úplně jiného. První věcí, nad kterou se potřebujeme zamyslet, je to, co právě pro nás jednotlivé věci znamenají a co si pod nimi přestavujeme.

Láska, zdraví, štěstí i bohatství jsou totiž jen obecné termíny a cíle, které je důležité doslova rozšifrovat podle sebe, abychom jich dosáhli. A proč se jich nesnažit dosáhnout, když po nich všichni doslova bažíme?

Utváření priorit

Abychom si dokázali opravdu uvědomit, co v životě chceme, je důležité mít sestavený jakýsi osobní žebříček hodnot. Nebojte se tedy vzít si teď hned do ruky tužku a papír a začněte si psát jednoduše pod sebe jednotlivé věci, které jsou pro vás důležité. Může to být např. hezký partnerský vztah, dům, úžasná kariéra, bohatství, pevné zdraví, štěstí, prostě cokoliv, co byste si v životě přáli nebo čeho si nejvíc vážíte. Teď si jednotlivé položky seřaďte. Začněte první položkou a ptejte se sami sebe: „Je pro mě důležitější partnerský vztah než dům, než kariéra, než zdraví, atd.?". Pak vezměte další položku a opět ji zkuste srovnat se všemi ostatními a tak pokračujte dále, až vám vyjde konečný žebříček. Možná i vy sami budete výsledky překvapeni. Občas si totiž doopravdy neuvědomujeme, co si přejeme ze všeho nejvíce.

Pod drobnohledem

Každou položku ve svém žebříčku hodnot můžete nazvat skupinou. Vezměme například hezký partnerský vztah. To, co si pod ním přestavujeme, je vlastně skupinou emocí, které v nás představa na takový krásný vztah vyvolává. Když máme úžasný partnerský život, může to pro nás znamenat například pocit spokojenosti, bezpečí, klidu nebo vzájemné podpory. Stejně tak peníze. Nikdo nechce peníze jen tak. Jeden chce všechny peníze světa, aby měl moc a slávu, druhý chce trošku peněz, aby si zajistil pocit nezávislosti, a koupil si auto. Koupí auta získá třeba pohodlí, sebevědomí a pocit uvolnění z jízdy.

A co znamená právě pro vás štěstí? Seznámit se se slavnou osobností, vyhrát ve Sportce (zkuste sportka výsledky) uzavřít výhodný obchod nebo prožití krásné dovolené? Tak co to je? Napište si to. Pište podrobnosti o tom, co si přejete. Napište si, jaké pocity ve vás vyvolá, když budete mít třeba právě peníze. Proč je chcete vy?

Vím, co chci, a co chci právě teď?

Jestliže jste se dostali až sem a ujasnili si, co vás udělá v životě šťastnými, nevzdávejte to. Teď víte, co vás donutí vrnět blahem, tak se chopte iniciativy. Udělejte každý den jednu věc, která vás posune blíž vašemu cíli. Maličkost, která vás nasměruje tam, kde si přejete být. Udělejte ji dnes, teď hned. Přestaňte se bát přihlásit se na místo, o které moc stojíte, přestaňte se bát zavolat důležité osobě, přestaňte mít strach zařídit, co je třeba. Chcete-li zhubnout, začněte cvičit - hned! Chcete-li vystudovat práva, vyberte si tu pravou školu - hned! Každý den jedna maličkost. Nic víc, nic míň.

Cena za štěstí

Jak už všichni dobře víme, nic v životě není zadarmo. I za splnění svých snů budete muset zaplatit cenu, kterou si život žádá. Pokud se rozhodnete pro strhující kariéru, musíte obětovat čas strávený s rodinou a přáteli. Pokud se rozhodnete žít ve velkém domě, budete muset uklízet mnohem více než v malém útulném bytečku. Představte si, jakou cenu si život bude žádat za vaše sny a pokud zjistíte, že cena je pro vás moc vysoká, přehodnoťte svůj žebříček priorit znovu od začátku. Pokud máte velké cíle, nejjednodušší cesta k nim skutečně povede, když si každý den zařídíte jednu maličkost. Je těžké chtít získat celý svůj velký cíl hned, ale po malých krůčcích to může být snadné. Tak co právě vy uděláte teď hned?


Květa MarvanováAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.