Co byste měli vědět, než si půjčíte peníze?

17.4.2018 | autor: Redakce PŽ

Co byste měli vědět, než si půjčíte peníze?

Před sjednáním půjčky je třeba důkladně zvážit celou řadu věcí

Vypadá to zdánlivě jednoduše, požádáme o půjčku, včas ji splatíme a máme do budoucna velké plus, kdybychom se chtěli k poskytovateli ještě někdy vrátit. To je samozřejmě všechno pravda, ale musíme si nejprve dobře vybrat. Než si požádáte o nějaký úvěr, musíte přemýšlet a taktizovat. Neexistuje někde jinde ještě nějaká lepší nabídka? A zeptali jsme se známých, jestli nemají tu čest s tím či oním poskytovatelem?

Historie poskytovatele není jen omšelé klišé

Když s někým jednáte, chcete o něm logicky vědět co možná nejvíce informací. Platit by to určitě nemělo jen v obchodní nebo soukromé sféře, ale i ve světě nebankovních půjček. Zeptejte se rodinných příslušníků, přátel, známých, prostě kohokoliv, kdo by mohl podat nějaké důvěryhodné reference. Prohledejte také internet, skrze vyhledávače se možná v některých případech dozvíte velice zajímavé informace. Cokoliv, co vám může pomoci při rozhodování, byste měli zvážit. Půjčit online peníze, to je o pár minutách – o to více byste si měli promýšlet, u koho to vlastně bude. Někdo, ke komu nemáte důvěru, vám přeci nemůže půjčit peníze, raději si prohlédněte jiné nabídky.

Jaké doklady vlastně budou potřeba?

Když už se rozhodneme pro konkrétní společnost, měli bychom mít jasno v tom, co nás během příštích chvil bude čekat. Nejde o žádnou administrativní smršť, nemusíte mít k dispozici ručitele ani není nutné zastavit poskytovateli půjčky byt, zvláště pokud jde o půjčku v rozsahu několika tisíc korun. Sken občanského průkazu, mobilní telefon a internetové připojení jsou základ. Opište si také číslo bankovního konta, pokud si je nepamatujete z hlavy, do kolonek kontaktního formuláře se musí vyplnit také. Další nutností je doložení trvalého příjmu, připravte si proto i výpis z bankovního účtu za poslední tři měsíce, OSVČ musí dodat daňové přiznání za poslední uplynulé období. Vše se vyřídí online, což rozhodně značí časovou úsporu – ale není radno cokoliv podcenit.

Kdy si dát opravdu dobrý pozor?

Samozřejmě ale existují i situace, kdy je třeba skutečně zbystřit a raději se poptávat na půjčku i někde jinde. V jakých případech je radno už dále nejednat?

  • Zjišťuje se účel půjčky. Pokud jde o pár tisíc, nikdo solidní se na podobné věci ptát nebude.
  • Požadují se peníze předem. Platit něco dopředu a nemít ještě ani podepsanou smlouvu?
  • Nevíte o poskytovateli vůbec nic. Náhle se zjevil na trhu a nabízí bombastickou nabídku.
  • Narazíte na skryté poplatky. Ty ale v dnešní době rozhodně nemají na růžích ustláno.

V neposlední řadě je třeba, abyste si zjistili, kde vlastně poskytovatel půjčky sídlí. Je vedlejší, jestli si sjednáte hotovostní půjčku a dostanete peníze na ruku nebo všechny náležitosti provedete online formou. Co však podružné už vůbec není, je centrála poskytovatele. Měla by být pochopitelně někde v ČR, lukrativní adresa ve větším městě zní mnohem lépe než cokoliv jiného. Zahraničí? Dokonce hodně vzdálené? V takových případech není důvod, abyste dále jednali, zní to tedy dost podezřele!

Není radno spadnout do dluhové pasti

Takzvaná dluhová past straší mnoho lidí ze snů, přitom není důvod, abyste do její spárů upadli také. Stačí pouze, abyste řádně platili splátky a pečlivě si přečetli smlouvu. A to bez výjimek, podobná věc je velice důležitá. Vyzvedávat poštu, nenechat se nutit do podpisu smlouvy, neutrácet za to, co vlastně vůbec nepotřebujete, i to jsou další klíčové rady, které vám umožní žít v souladu s aktuálním stavem své peněženky – a půjčovat si skutečně zodpovědně, pokud je to zrovna třeba.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.