Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi Evropanem. Projekt, který pomáhá nerodilým mluvčím s češtinou

8.5.2011 | autor: Redakce PŽ

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi Evropanem. Projekt, který pomáhá nerodilým mluvčím s češtinou Ve dnech, kdy si připomínáme konec druhé světové války, připomínáme si rovněž hodnoty, na kterých stojí poválečná Evropa. Hodnoty spolupráce a vzájemného respektu, úcty k jedinečnosti druhých. Realizátoři projektu Inovace vzdělávání v oboru čeština jako druhý jazyk vyvěšují v těchto významných květnových dnech evropskou vlajku. Projekt se totiž realizuje především díky významné podpoře Strukturálních fondů Evropské unie (ESF).

Projekt Inovace vzdělávání v oboru čeština jako druhý jazyk (C2J) se od roku 2009 úspěšně řeší na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Asociací učitelů češtiny jako cizího jazyka a za finanční podpory Strukturálních fondů EU a státního rozpočtu České republiky. Hlavním koordinátorem je prof. Karel Šebesta.

Lépe připravení učitelé...


Projekt C2J pomáhá v přípravě budoucích učitelů na práci s dětmi s jiným mateřským jazykem než češtinou. Děti s jiným mateřským jazykem v českých třídách přibývá, školy musí hledat nový přístup k jejich integraci a potřebují dobře připravené učitele, kteří vědí, jak s dětmi, pro které je čeština až druhým jazykem, pracovat. Projekt je primárně zaměřen na přípravu a inovaci vzdělávání studentů učitelství českého jazyka a literatury, ale je užitečný i pro studenty učitelství jiných oborů.

... úspěšnější žáci


Jedním z hlavních inovativních nástrojů je vznikající databanka češtiny nerodilých mluvčích, která studentům učitelství umožní seznámit se podstatně lépe než dříve s češtinou nerodilých mluvčích z různých jazykově-kulturních komunit i s úskalími, s nimiž se žáci z řad nerodilých mluvčích mohou při osvojování češtiny jako druhého jazyka setkat. Databanka bude zároveň sloužit jako zdroj dat pro tvorbu učebních materiálů a testů a může být využita i bezprostředně při jazykové výuce.

Výsledkem projektu bude podstatné zvýšení kvalifikace absolventů v dané oblasti a následně lepší připravenost žáků z jazykových minorit na společenskou integraci.

Je to jen jiná slov, tak to je." Kaplanovské nástrahy zrádné češtiny


„Čeština má špatnou povahu," napsal jeden ze studentů-cizinců ve své eseji a poukázal tak na mnohá úskalí naší mateřštiny, která se zdají být téměř zákeřná
. Přepisovači esejů, které jsou využívány pro budování jazykové databanky, si někdy jistě vzpomenou na roztomilé jazykové patvary sebevědomého studenta večerní školy, přistěhovalce Hymana Kaplana, hrdinu známého románu Lea Rostena Pan Kaplan má třídu rád (přeprac. vyd. u nás vyšlo pod názvem Pan Kaplan má stále třídu rád).
Za takovouto charakteristiku rodinných příslušníků by se věru ani pan H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N nemusel stydět:


Můj bratr je moc chytry. Moje švagrova je hloupá. Můj otec je moc pracovitý, ale není moc přísný. Moje teta je hodna a vtipná, a její manžel je zlý. Můj eje sestřenice liná a nudná. Můj dědeček není moc veselý. Můj synovec je hloupá, protože je ještě malý. Naše rodina má příjenený byt.


Nám, rodilým mluvčím, se to někdy směje. Uvědomme si ale, že čeština je skutečně řeč těžká. A co s ní sami máme někdy problemů my sami a jak by se zase někdo jiný musel zasmát nám, když říkáme jazykem "czenglish"
I was go a podobné perly.


Hana Kačerová (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: h@nulkaaa Registrovaný | 2011-05-11 23:31:14
Hahaha:-))) Dobrý!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.