I pohyb může být drogou

22.10.2010 | autor: Redakce PŽ

I pohyb může být drogou Co je to normální pohyb? Tuto otázku zodpoví pravděpodobně každý jinak. Kdybychom ji položili dětem v mateřské školce, asi na ni odpoví spontánně: Když hrajeme na honěnou! V pubertě pak jsou třeba normálním pohybem různé taneční projevy mladých. Pro některé staré lidi by mohl normální pohyb znamenat, že si bez hole a bez cizí pomoci dokáží dojít nakoupit do supermarketu.

Pohyb jako přirozená potřeba organismu

Pro maminky s dětmi je možná normálním pohybem procházka v parku s kočárkem. Pro řadu dalších napříč věkovým spektrem je to třeba čím dál rozšířenější jízda na kole nebo na bruslích, v zimě na lyžích. Pro některé je normální pohyb cvičení všeho druhu ve fitcentrech. A určitě celá škála sportů, kterým se někteří lidé věnují rekreačně, jiní vrcholově.

Ano, za normální pohyb každý považuje něco jiného, a to je naprosto v pořádku. Bereme-li v úvahu, že pohyb je přirozeným projevem a zároveň potřebou živých organismů, je jasné, že bude mít u každého různou formu, a zároveň,  že se otázce po tom, co je pro nás normální, nikdo nevyhneme a každý se s touto svou přirozenou potřebou musíme  vypořádat po svém.

Pohyb jako dobrý sluha, ale špatný pán


V poslední době si všímám, že přibývá lidí, na jejichž postavě je více než patrné, že se sportu věnují několikrát týdně. Někdy se mi zdá, že jsou tak štíhlí, až se za chvíli úplně vytratí. Napadá mně v té souvislosti myšlenka, že jde o extrém, kdy člověk přirozenou potřebu pohybu nadřadí nad své ostatní lidské potřeby a těm se pak věnuje jen omezeně. Jestliže jednu potřebu - v tomto případě potřebu pohybu - upřednostním před ostatními a nevěnuji se všem svým potřebám rovnoměrně, začne dle mého názoru strádat duše i tělo. Jen na těle je to vidět již na první pohled. Vzpomínám si na své roky ve vrcholovém sportu, kdy tréninkový deník chtěl své kilometry, ale mě to v těch sedmnácti mnohem víc táhlo třeba jít s klukem do kina. Já jsem to tehdy vyřešila šalamounsky. Potřebě navázat vztah s opačným pohlavím jsem dala prostor a potřeba pohybu změnila jen formu na procházky ve dvou, jízdu na motorce, koupání v rybníce a další.

Pohyb jako droga


Pohyb může být také zneužíván jako droga, kdy lidé potřebují určitou pohybovou dávku, aby si takzvaně "vyčistili hlavu". Možná je ale stejně jako v případě skutečných drog trápí nějaká bolest na duši, kterou nazývají tou hlavou. Znám příběh muže, od nějž odešla žena, takže zůstal úplně sám. Vracel se po práci domů, sednul na kolo a hodiny jezdil po okolí, dokud se úplně nevyčerpal, aby zahnal myšlenky na to, co se ho dotýkalo, bolelo a s čím si nevěděl rady. Takto si vypěstoval svou závislost na sportu, protože vždy, když se v budoucnu objevil problém, který bylo třeba řešit, a on nevěděl, co s tím, sednul na kolo a šlapal do pedálů.

Ono to jisté logické důvody má, protože teprve po větší fyzické zátěži se začnou do těla vyplavovat endorfiny, hormony navozující pocit štěstí. Ale problém, s kterým si dotyčný nevěděl rady, se tímto způsobem "sám" nevyřešil, pouze se na chvíli jen vykouřil z hlavy. V podstatě se mu podařilo pouze oddálit nalezení způsobu, jak se s problémem vypořádat, takže se v jeho těle zvyšovala nerovnováha, kterou opět musel o to více pohybem přebíjet. A znáte to, jak libý, příjemný pocit se vám rozlije v těle vždy, když pro něco, co vás trápilo, najdete uspokojivé řešení?

Jestliže se toto "řešení" problému, které ve skutečnosti řešení oddaluje, používá pořád dokola, s přibývajícím věkem, kdy tělo stárne a pohybové nároky zůstávají nebo se - jak to u drog bývá - zvyšují, je to cesta ne ke zdravému, ale naopak k vyčerpanému tělu. Při pohledu na všechny ty veleštíhlé lidi mě napadá, že možná zkouší pohybem řešit nějakou součást svého života, která takto ovšem vyřešit nejde.


Autorka: Mgr. Irena Hubálková (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: sanny Neregistrovaný | 2010-10-25 11:59:47
Mě taky až mrazí když vidím ty namakaný a vychrtý holky. Žneská má bejt kus!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.