Po závodech beru cukrárny útokem! Rozhovor s mistryní Evropy v BodyFitness Jindrou Šípkovou

7.5.2013 | autor: Leona Markalousová

Po závodech beru cukrárny útokem! Rozhovor s mistryní Evropy v BodyFitness Jindrou Šípkovou

Je pro Vás čas strávený v posilovně tou příjemnější částí dne, nebo Vás představa potících se těl v uzavřené místnosti odpuzuje?  Skoncujte s leností a nechte se inspirovat mistryní Evropy v BodyFitness Jindrou Šípkovou. Posilování se může stát i Vaším životním stylem.

Nemusíte mít svaly jako Arnold Schwarzenegger a už vůbec se nemusíte vzdávat své přirozené ženskosti. Body Fitness je disciplína pro všechny ženy, které jsou odhodlané posouvat hranice svých schopností a přitom zůstat přitažlivé a zdravé.

„Se cvičením jsem začínala ve čtyřiceti letech, absolutně tedy není důvod pohlížet na věk jako na handicap. S trochou píle se můžete hravě srovnávat s dvacetiletými dívkami,“ vypráví Jindra Šípková.

Nejprve bychom si měli říct, že nejde o kulturistiku. Naturální Bodyfitness spočívá ve zdravém přístupu na přírodní bázi. Předsudky o steroidech nejsou v tomto případě na místě. Základním předpokladem je zachovat ženství a ladnost těla. Jak říká sama Jindra Šípková, jde o krásné vycvičené ženské tělo.

Podle svalových dispozic, které má každá žena od přírody, se Bodyfitness dělí do tří skupin. Fitness Bikini se řadí do té nejnižší, co se týče svalové formy. Ženy, které se této kategorii věnují, jsou štíhlé, vysportované a svaly se u nich objevují v menší míře. Zkrátka pekáč plný buchet u nich nenajdete. Druhá skupina je fitness Models, kde je stále zachována přirozenost těla, jen ten pekáč už můžete zahlédnout.

Třetí skupině Fitness Figura se věnuje Jindra Šípková. „Zde už je osvalení a vyrýsování těla větší. Na zřetel se však stále dává ženskost těla a nesmí se blížit ke kulturistice. Je dobré začínat od té nejnižší kategorie a postupně se vypracovat na případný postup k Fitness Figuře,“ pokračuje v povídání Jindra Šípková a dodává, že ona se touto cestou nevydala a přeskočila rovnou na Body Fitness. A to prosím ve svých čtyřiceti letech! Ještě se chcete vymlouvat, že břicho, které Vám před dvaceti lety „zničil“ porod nemůžete ovlivnit? „Díky tomu, že mám od přírody více svalů, jsem naskočila rovnou do figury. Dva roky jsem pravidelně cvičila a následně nastoupila na první závody.“ Vzpomíná na své začátky Mistryně Evropy v Bodyfitness a také matka dcery Veroniky.

Přípravy na závody jsou náročné a začínají půl roku dopředu. Zhruba čtyři měsíce před závodem se zahajuje dieta. Také jste si mysleli, že je potřeba přibrat a poté vymodelovat svaly? Omyl. „Přibírání se týká kulturistek. U Natural Bodyfitness je to trochu jinak. Samozřejmě nemůže začínat žena kost a kůže, žádné drastické diety se tedy nedrží. Během roku se žena stravuje naprosto normálně. Důraz se klade na kvalitní potraviny jako je maso, tvaroh, ryby a podobně. Důležité jsou bílkoviny. Jakmile nastane období před závody, přecházím na sacharidy, které jsou hlavně v rýži. Musím jíst pravidelně, nehladovět a také samozřejmě cvičit. Čím víc se blíží závody, tím je příprava důslednější.“

Stejně jako u jiných sportů, i tady je nutné mít svého trenéra, který dbá na správný režim. Trenérem Jindry Šípkové se stal její manžel, také sportovec Tomáš Nosek.

Čtrnáct dní před závody nastává superkombinace, kdy se jí především rýžové produkty. Poslední dva dny se žena odvodňuje, čímž se více zvýrazní svalstvo. To se ale netýká nižších skupin Bikini a Models, které mají přípravy jednodušší. V den závodu se nepije vůbec, což se ale podle slov Jindry Šípkové dá zvládnout. Kompenzací za vodu je sladké. A to ve velkém. Nutely, banány, musli, rozinky. „Na tyhle chvíle se vždy těším, protože během příprav si tyto potraviny musím odepřít. Žízeň samozřejmě mám, ale není to tak dlouhý časový úsek, aby byl člověk ohrožený na zdraví. Navíc po závodech bereme cukrárny útokem.“

Účast na závodech není omezena věkem ani počtem závodnic. „Vždy je lepší, když je závodnic méně. Na mistrovství světa nás bylo sedmnáct, což nás tenkrát docela naštvalo. Mělo by být rozdělené podle výšky, a čím víc závodnic nastoupí, tím je těžší aby je porotci posoudili,“ pokračuje nejstarší ze závodnic Jindra Šípková.

Výše zmíněné steroidy a jiné dopingové prostředky jsou na závodech přísně hlídány a v případě jejich odhalení je účastnice okamžitě vyřazena. U Natural Bodyfitness se s tímto setkávají zřídka. Každá žena si tuto disciplínu vybírá dobrovolně s vědomím, že co si sama nevydře, doping nenahradí.

Asi si dokážete představit, jak finančně náročná může příprava být. Odhadem jde o padesát tisíc, sponzorství se proto neodmítá. Ovšem Jindra Šípková opět potvrzuje rčení o výjimce a žádného sponzora nemá. Proto je také velmi vytížená. Několik let trénuje aerobní sporty a provozuje fitness centrum. Věnuje se také poradenství a já mohu potvrdit, že opravdu ví, co je pro ženu dobré. Sama zastává heslo, že člověk musí nejdřív poznat své tělo, aby mohl radit ostatním.

Jindra Šípková je žena, která zaslouží obdiv. Drží nad sebou bič, stále se učí novým věcem, díky čemuž patří mezi špičku ve svém oboru, a přesto neztrácí veselou povahu. Navíc je to krásná ženská, která zbořila mýty o nemožném. Vše je totiž možné, i když se z Vás nestanou zrovna jedničky v posilování.



Autor: Leona Markalousová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.