A co Vy, máte už tyčový mixér?

24.1.2017 | autor: Redakce PŽ

A co Vy, máte už tyčový mixér?

Taky při sledování kuchařských celebrit při práci smutníte, že nemáte všechna ta hejblátka, roboty, mixéry, všechny ty skvělé pomocníky? A proč vlastně? Když se nad tím zamyslíte, možná by na všechnu práci, nebo minimálně na většinu, stačil jenom jeden. Víte třeba, co všechno umí tyčový mixér?

Samozřejmě nemáme na mysli ten báječný tyčový mixér za 199 Kč, který dostanete v prodejně potravin za bodíky od nákupů. Možná bude skutečně chvilku fungovat, možná bude vrnět jako kočka, ale to jsou tak všechna jeho pozitiva. Máme na mysli tyčový mixér pro opravdového kuchaře, který ocení úsporu času a pozná kvalitní práci.

Cože je to ten tyčový mixér?

To se takhle na začátku dvacátého století v jedné švýcarské vísce podrbal jeden chytrý pán na bradě, a řekl si: "Proč bych měl zeleninovou polévku pokaždé přelévat do stolního mixéru, když ji chci rozmixovat, ale nechci, aby mi vystydla? No schválně, co myslíte, že ho napadlo?

Správně, i ty nejstarší tyčové mixéry sloužily k tomu, co dnes - dávaly kuchaři velkou svobodu v tom, kde a v jaké nádobě bude s mixérem pracovat. Tyčový mixér můžete použít v hrnci rovnou na plotně, aby se polévka pěkně zjemnila, hned potom v dalším hrnci na dokončení bramborové kaše, a ještě než ho schováte zpátky do skříně, zvládnete s ním rozmixovat dětskou kašičku, nebo koření s ořechy do marinády. Výhody? Všechny potraviny zůstaly ve svých nádobách a jediná věc na opláchnutí byla pracovní konec tyče mixéru. Čas? Sotva pár minut.

Jenže já mám drahé hrnce...

Nestává se to denně, ale možné to je. Lepší tyčové mixéry jsou nerezové a s trochu nepozornosti může kovový okraj krytky, která chrání rotující nůž, poškrábat dno nádobí. Nebavíme se teď o standardním nerezovém nádobí, tam se to stane stěží, ale na Teflonu nebo titanových površích klidně. Co s tím?

Nebojte se. Někteří výrobci mysleli i na to, takže pokud se dobře podíváte, najdete pro své skvělé, ale choulostivé nepřilnavé nádobí tyčový mixér, který má košíček na pracovní tyči chráněný měkkým silikonovým okrajem.

Fotografie v úvodu: 807th Medical Command (CC BY 2.0.)Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.