Baklava: sladká tečka

1.6.2009 | autor:

Baklava: sladká tečka

Ti z vás, kteří ještě nikdy neochutnali tradiční moučník středomořské kuchyně – baklavu – musí svůj omyl co nejdříve napravit! Sladká chuť oříšků a másla se vám bude rozplývat na jazyku a vy možná pochopíte, proč je recept na originální pochoutku odedávna jedním z důvodů pře mezi  Řeky a Turky. Za baklavou však nemusíte jezdit až na slunný jihovýchod, můžete si ji upéci sami. Není na tom nic složitého, tak jen do toho!

Tajemství původu balkavy

Zjistit původ balkavy je ošemetnou otázkou, neboť skoro každý národ vycházející z dědictví Osmanské říše si připisuje autorství této pochoutky. Nejpravděpodobněji pochází předchůdce baklavy z kuchyně starověkých Asyřanů, kteří zhruba v osmém století před naším letopočtem jako první přiložili na sebe jednotlivé vrstvy tenkého sladkého chleba, které naplnili oříšky a medem a zapékali v primitivních troubách.

Z Turecka do Řecka

Balkava jako taková se pekla jen při zvláštních příležitostech a až do poloviny devatenáctého století byla považována za jídlo bohatých a zámožných. V Turecku dokonce dodnes existuje rčení, které s ujalo již v minulých stoletích: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dopřát baklavu každý den“.

Tajemství výroby této pochoutky se brzy rozšířilo do Athén, kde byla výroba baklavy dovedena k dokonalosti. Řekové přispěli novou technikou ve výrobě těsta, které od původního asyrského kynutého získalo podobu dnešního listového těsta. V průběhu století se technika výroby baklavy neustále zdokonalovala až v osmnáctém století dospěla do podoby, v jaké ji známe dnes.

Jak si vyrobit domácí baklavu

Na přípravu středomořské pochoutky budete potřebovat: 500 gramů listového těsta, 250 gramů rozpuštěného másla na potření, 2 hrnky vody a 2 hrnky cukru krupice, 2 citrony. Na náplň si připravte: 1 lžíci mleté skořice, 4 hrnky mletých oříšků (vlašských, mandlí nebo pistácií), čtvrtinu lžíce mletého hřebíčku a tři čtvrtiny hrnku cukru krupice.

Postup je následující: V míse smíchejte oříšky, cukr, skořici a hřebíček. Menší pečící plech následně vymažte trochou másla. Plátky listového těsta rozválejte a jeden z nich přeneste na plech, pomažte máslem a naneste část ořechové směsi. Tímto stylem přikládejte další a další vrstvy, poslední plátek těsta pomažte máslem. Vzniklý výtvor dejte asi na půl hodiny do chladu, aby máslo ztuhlo. V mezičase předehřejte troubu na 175 °C. Ztuhlou baklavu nakrájejte ostrým nožem na kosočtverce, vložte do trouby a pečte asi 35-40 minut.

Mezitím si můžete v hrnci připravit sirup. Smíchejte vodu, cukr a citrónovou kůru ze dvou citronů nakrájenou na plátky. Směs přiveďte k varu, poté vařte na mírném ohni do té doby, než začne hmota houstnout. Vyjměte citrónovou kůru a do směsi přidejte dvě lžíce vymačkané citrónové šťávy, promíchejte a odstavte. 

Když je baklava hotova, vyndejte ji z trouby a přelijte ji horkým sirupem. Nechte zhruba půl hodiny odležet a zchladnout, poté znovu obnovte kosočtvercové řezy. Přejeme dobrou chuť!



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.