Co byste měli vědět o bezlepkové dietě?

24.10.2016 | autor: Redakce PŽ

Co byste měli vědět o bezlepkové dietě?

Musíte držet bezlepkovou dietu, nebo si chcete rozšířit povědomí o ní? Jakým jídlům se vyhnout a jak poznáte výrobky, které smíte? A co je přesně celiakie?

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta spočívá v konzumaci potravin bez lepku. Jde hlavně o výrobky z běžné mouky, mezi něž patří především pečivo, těstoviny, ale i různé omáčky, salámy, dochucovadla... Nutné je také vyhnout se pokrmům obsahujícím pšeničné či ovesné vločky, pšeničný škrob atd. Lepek je často i v potravinách, u kterých bychom to nečekali. Proto je dobré kupovat výrobky, které jsou uváděné přímo jako bezlepkové. Buď je to na nich napsáno, či mají symbol přeškrtnutého klasu. Není-li toto uvedeno, musíte bedlivě zkoumat složení výrobku. Zpočátku nějakou dobu trvá, než se člověk začne lépe orientovat v tom, co smí a co nikoliv. Práci vám usnadní nakupování v obchodech zaměřených na bezlepkové potraviny.

Celiakie

Bezlepková dieta je určená především pacientům majícím celiakii, alergii na lepek nebo Duhringovu nemoc.

Celiakie představuje nesnášenlivost lepku, tedy směsi bílkovin obsažených v obilných zrnech. Mezi symptomy nemoci patří nepřibývání na váze, které může vést až k podvýživě, křeče a bolest břicha, nafouklé břicho, plynatost, únava, průjem, ale i poruchy růstu.

Léčba celiakie spočívá v celoživotním vyloučení lepku ze stravování. Pro pacienta to tak znamená celoživotní bezlepkovou dietu. Samotné onemocnění není totiž v současnou době vyléčitelné.

Dobrou zprávou je, že pokud se dieta dodržuje, sliznice tenkého střeva, která je v důsledku konzumování lepku zanícená, se rychle obnoví a pacient je bez problémů. Druhou dobrou zprávou je, že dnes se na celiaky „myslí“.

Můžete si koupit rozmanitá bezlepková jídla, najdete mnoho bezlepkových receptů a i některé restaurace nabízejí bezlepkovou stravu. Zkrátka ani to, že musíte držet bezlepkovou dietu, neznamená, že byste nemohli mít pestré a chutné stravování.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.