Čokoláda-vynikající pochoutka i afrodiziakum

7.1.2014 | autor: Marie Baxová

Čokoláda-vynikající pochoutka i afrodiziakum

Také jí milujete a život bez ní si nedokážete představit? Není den, kdy by jste si toto báječnou pochoutku nedopřáli? Rozhodně se jí vyhýbat nemusíte.

Čokoládu znali již staří Májové a Aztékové, kteří vyráběli čokoládové placky. Do Evropy  kakaové boby přivezli Španělé, kteří je získali od aztézského krále. Již v 16. století se čokoládové nápoje stali velmi oblíbené u dvora a postupně se objevovali i na nápojových lístcích kaváren.

Co obsahuje

Čokoláda zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinu v mozku, což povzbuzuje dobrou náladu. Z hlediska výživy je v čokoládě určité množství bílkovin, cukru, železa, hořčíku a draslíku. Je výborným zdrojem  antioxidantů, které jsou prospěšné pro náš organismus. Obsahuje také látku, která může u citlivých osob vyvolávat migrénu. Čokoláda je ovšem díky podílu cukru  vynikajícím zdrojem energie a rozhodně nechybí u turistů a horolezců v krabičce poslední záchrany. Uvádí se také, že působí jako afrodiziakum, protože obsahuje látku fenyletylamin, která je přírodní afrodiziakum a způsobuje v těle vášeň. Proto je čokoláda dávána jako dárek od srdce.

Jak se vyrábí

Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů kakaovníku. Boby se fermentují a suší na slunci. Pak se boby roztřídí a opraží, aby se rozvinula jejich vůně. Pražené se vyloupou a rozemelou. Teplem při mletí se v bobech rozpouští tuk a vzniká tučná kakaová hmota. Ke kakaové hmotě se přidává cukr, tuk nebo mléko, které zaručuje její jedinečné rozplývání na jazyku.

Zajímavosti:

  • čokoláda nezpůsobuje zubní kazy jako jiné sladké výrobky
  • sto gramů hořké čokolády obsahuje stejné množství kofeinu jako šálek kávy
  • podporuje dýchání a ničí škodlivé bakterie v ústech
  • o čokoládě je známé, že způsobuje akné ale čokoláda s vysokým obsahem kakaa naopak pleť čistí, stačí jedna kostička denně


Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.