Koření ve světových kuchyních aneb Nebojte se s kořením experimentovat

7.9.2011 | autor: Redakce PŽ

Koření ve světových kuchyních aneb Nebojte se s kořením experimentovat Každá země má svou kuchyni a každá tato kuchyně se rozlišuje podle způsobu používání koření a využívání druhů koření. Díky tomu se kuchaření, resp. vaření, stává obrovským dobrodružstvím, které závisí jen a jen na vaší odvaze a fantazii a při kterém můžete cestovat kdekoliv po světě, aniž byste utráceli za letenku.

Není to tak dávno, co jsme v naší domácí kuchyni používali koření (někteří z nás jen pepř a papriku) v malém množství a díky tomu bylo koření ve většině případů po nějaké době již vyčichlé a zatuchlé. V současné době je k dispozici tolik druhů koření a kořenících směsí, že je až vzrušující s nimi experimentovat, a tím se odlišit a najít svůj styl v kulinářském umění.

Voňavé experimenty s kořením


Samozřejmě, že i kuchaření má svá pravidla, ale nebojme se do tradičních receptů přidávat nová koření, nové kořenící směsi, použijme koření původně např. jen na maso i na ryby. Berme kuchaření jako umění (ono také je), které je nutné neustále rozvíjet, a míchání různých koření a experimentování k tomu patří. Nebuďme umírnění a odvažme se, zkusme si něco vzít z indické kuchyně, něco z mexické, thajské a dejme to do našeho evropského pokrmu. Dokud to nevyzkoušíme, nepoznáme a v domácí kuchyni tím nic nezkazíme.

Jak se koření v Thajsku, Mexiku a Číně?


Thajská kuchyně se vyznačuje ostrostí, jelikož téměř v každém pokrmu se používají thajské chilli papričky. Sice se tuto chuť snaží mírnit citronelou či kokosovým mlékem, ale obecně je tato kuchyň opravdu, jak bychom řekli po našem, jen pro otrlé námořníky.

Podobně na tom je mexické jídlo, chilli a zase chilli, sem tam cayennský pepř.

V Číně podle jejich známé směsi pěti koření je jasné, že velmi oblíbený a používaný je badyán. Čínští kulináři dále nejvíce používají zázvor, česnek a sezamová semínka.

A co koření v Indii a Evropě?


Indická kuchyň neznamená vždy ostrá jídla, u některých se koření používá velmi citlivě. Obecně se v této kuchyni nejčastěji používá kurkuma, kardamom, koriandr, černý pepř, kmín, česnek, hořčičná semínka, fenykl a zázvor a samozřejmě chilli.

Do evropských jídel, jak sladkých či slaných, se tradičně používá kopr, kmín, fenykl a kardamom. U jídel, kde je vhodná kombinace s ovocem, se používá skořice, kmín a šafrán.

Základem je vždy čerstvé koření. Pokud při vaření použijeme staré koření a porovnáme to s pokrmem s kořením čerstvým, zjistíme diametrální rozdíl. Už jen ta vůně po otevření sáčku či kořenky s čerstvým kořením je ohromující. Pamatujme, že staré koření rychle ztrácí svou chuť, své aroma. Proto nakupujme koření vždy v malém množství a častěji přikupujme např. na www.svetovekoreni.cz. V našem sortimentu, kde je téměř 220 druhů světového koření a kořenících směsí, si vybere snad každý gurmán milující jakoukoliv světovou kuchyň.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.