Medovina

18.12.2009 | autor:

Medovina

Medovina bezesporu patří k vánočním svátkům. Teplou medovinu si můžete dopřát na vánočních trzích, její studenou verzi zase lze servírovat hostům jako nevšední vánoční alkoholický nápoj. Medovina je v našich zeměpisných šířkách vcelku proslavená, přesto se najde několik zajímavých faktů, které nejsou o téhle sladké pochoutce příliš známy.

Co je medovina?

Medovina představuje alkoholický nápoj vyráběný z roztoku včelího medu a kvalitní vody, který se nechá zkvasit. Následně se mok upravuje výtažkem z chmelu, koření, bylin nebo ovocnou šťávou, popřípadě neupravuje vůbec. Co vás možná překvapí, že takto upravená medovina se následně stáčí jako víno.

Nejoblíbenější medovina

Medovina je vůbec jedním z prvních alkoholických nápojů, které si lidstvo oblíbilo. Med byl totiž prakticky jediným koncentrovaným sladidlem u našich jeskynních prapředků, kteří byli mimochodem prvními fanoušky tohoto sladkého moku. Medovinu si užívali také antičtí Řekové a Římané, k dokonalosti ji pak dovedli germánské, vikingské a keltské kmeny. Medovina se dlouho držela na výsluní oblíbenosti co do alkoholických nápojů, a to zejména ve středověku. Přestože byla postupem času vytlačována novinkami jako pivo, víno a destiláty, zachovala si dodnes oblibu zejména u slovanských národů. My máme dnes medovinu spojenou zejména s vánočním časem. Pro její výtečnou chuť a příznivé účinky na lidské zdraví by však lidé měli pít medovinu mnohem častěji, než jen o Vánocích.

Medovina jako lék

Medovina nejenže skvěle chutná, ale také působí pozitivně na lidské zdraví, a to obzvlášť v zimě. Zásluhu na tom mají antibakteriální účinky medu jako takového. Med v této pochoutce obsažený se pyšní množstvím vitaminů a enzymů, například vitaminem C, riboflavinem a vitaminem B 12. Přínos pro zdraví má i samotný alkohol obsažený v medovině. Povzbuzuje totiž látkovou výměnu a podporuje krevní oběh. V neposlední řadě obsahuje medovina etanol, který snižuje hodnoty „špatného“ cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu toho „dobrého“.

Medovina je afrodiziakum

A perlička na závěr? Medovině byly odedávna připisovány afrodiziakální účinky. Ne nadarmo je medovina označována za nápoj lásky, proto zkuste letos překvapit svou drahou polovičku štědrovečerním menu s medovinou. Vyzkoušet můžete třeba medovinu s mandlovou nebo třešňovou příchutí.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.