Minerální látky nezbytné pro život

4.6.2013 | autor: Marie Baxová

Minerální látky nezbytné pro život

Aby tělo mohlo správně prospívat, potřebuje mnoho minerálních látek, které posilují kosti, zuby a zajišťují zdravý imunitní systém.

Nezbytně potřebujete 16 minerálních látek, které jsou nepostradatelné pro přežití a to hlavně v zajišťování růstu a rozmnožování. Při nedostatku minerálů využívá tělo vlastní zásobárny a to především ze svalů, jater a kostí, což se nadále může projevit zdravotními obtížemi.

Jejich správné množství lze nejsnadněji zajistit vyváženou stravou nebo doplňkovými přípravky.

Selen

Bez tohoto minerálu by lidský organismus nerost a nerozmnožoval se, játra by přestala plnit svoji funkci. Je potřebný pro tvorbu hormonů, pro zdravé vlasy a kůži.

Obsažen je především v mase, rybách, v mléčných výrobcích, másle a v citrusových plodech.

Zinek

Tato látka se nachází ve všech tělesných tkáních. Důležitý je pro zdraví růst a vývoj pohlavních orgánů. Je nutný i pro zdraví imunitní systém, lepší vidění za šera

a povzbuzuje chuť k jídlu. Zinek je obsažen v obilninách ale jeho lepší vstřebávání je ze živočišných tuků jako jsou maso, drůbež, vejce a mléčné výrobky.

Železo

Bez železa neprobíhá tvorba červených krvinek, které roznášejí kyslík do celého těla. Jeho nedostatek se projevuje únavou, špatným prokrvením končetin nebo chudokrevností, která má za následek bledost, záněty dásní a kůže. Ženy potřebují železa dvakrát více než muži a to díky menstruačnímu cyklu. Nejlepším zdrojem tohoto minerálu jsou játra a ledviny, dále sardinky, vaječné žloutky a tmavozelená listová zelenina, sušené ovoce a celozrné pečivo.

Vápník

Tento prvek je nejen nezbytnou součástí zubů a kostí, ale podílí se i na stavbě a činnosti buněk a na srážení krve. Je potřebný pro správnou činnost svalů a nervů.

Nachází se hlavně v mléčných výrobcích, sardinkách a listové zelenině. Přípravky s obsahem vápníku se používají k léčbě artritidy, revmatismu nebo osteoporóze.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.