Modré dary lesa. Borůvky

1.7.2013 | autor: Marie Baxová

Modré dary lesa. Borůvky

Je to modré, kulaté, sladké, zdravé a roste to v lese. Co je to?

Ano správně BORŮVKY. Tyto drobné lesní bobuloviny si můžeme již v těchto dnes samy nasbírat a to až do konce léta. Jistě máte svoje místečka, o kterých víte, že tam nejvíce rostou a svoje recepty, na kterých si nejvíce pochutnáváte.

Malé, ale velmi zdravé

Borůvky jsou přirozeně sladké a obsahují vitamín C. Sušené borůvky se odnepaměti užívaly k léčbě průjmu a otravy jídlem. Obsahují totiž látky s antibakteriálními účinky, které úspěšně potírají některé formy bakterie E.coli, která má za následek velké množství zažívacích potížích.

Tyto drobné plody jsou i velkým pomocníkem i prevencí proti infekcím močových cest a zánětu močového měchýře. Borůvky stejně jako brusinky obsahují látku,která nedovolí bakteriím přichytit se na sliznici močového měchýře a močové trubice.

Stejně jako většina ostatních bobulovin, mohou borůvky vyvolávat alergické reakce.

K nejčastějším projevům patří otoky rtů a očních víček, objevit se ale může i svědivá vyrážka.

Dobrůtky z borůvek

Na procházce v lese, jistě neodoláte aby jste si neutrhly tuhle pochoutku. Hodně z vás, ale každé léto vyráží brzy ráno s kyblíkem a hřebenem do lesů a když se zadaří můžete si jich domů odnést i několik litrů. Z těchto lesních kuliček se dá vytvořit řada již ověřených receptů.

Mezi nejznámější patří kynuté borůvkové knedlíky s máslem a tvarohem.

Velmi oblíbené jsou lívance s borůvkovou marmeládou nebo osvěžující a plné vitamínů obsahující šťávy. Zapomenout by jsme neměli na klasický borůvkový koláč a drobenkou. Ale vynikající jsou i čerstvé ničím neochucené, utrhnuté a rovnou dané do pusy.

Tip: Po návštěvě lesa a trhání borůvek, budete mít ruce modré a obyčejné mýdlo málokdy pomůže. Zkuste citrónovou šťávu, která nečistoty z borůvek zaručeně smyje.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.