Alergie na sluníčko
Naskakuje vám v létě, po opalování nebo dlouhém pobytu na slunci vyrážka na určitých částech těla? Trápíte se s malými puchýřky na rukou či nohou? Možná právě vy patříte mezi osoby s citlivou kůží, které potrápila takzvaná sluneční alergie. O co jde a jak se jí bránit?
Máte alergii na sluníčko?
Hned zpočátku je třeba zmínit, že sluneční „alergie“ není skutečnou alergií v pravém slova smyslu. Reakce na slunce je sice podobná té alergické, ovšem příčina není v samotných slunečních paprscích, ale v našem těle.
Vyskakuje vám vyrážka zatímco vaše okolí reaguje na slunce přiměřeně a poškodí si kůži maximálně při dlouhém pobytu na přímém slunci? Zato vám se objevují pupínky již po chvilce? Pak s největší pravděpodobností patříte mezi osoby s citlivou pokožkou. Hrozí vám tak nejen snadné spálení kůže, ale také sluneční kopřivka či ekzém, které se mohou dokonce stát chronickými. Vše je způsobeno UV zářením, při kterém v lidském těle vzniká alergen, který následně vyvolává alergickou reakci na kůži.
Kdo se s alergií na sluníčko setkal, jistě ví, že se nejedná o nic příjemného. Koneckonců každou „patologickou“ reakcí nám naše tělo dává najevo, že něco není v pořádku a že bychom měli něco dělat jinak.
Nemilé projevy
Ekzémy a puchýřky vznikají při prvních jarních paprscích či při prudkém slunění. Proto se se sluneční alergií setkáváme nejčastěji při příjezdu na dovolenou k moři, kdy kůže není ještě dostatečně zvyklá, a tudíž „otužilá“. Projevy sluneční alergie můžeme rozpoznat několik hodin až dní po slunění. Její konkrétní projevy se liší případ od případu. Může se jednat o drobnou krupičku, svědivé zarudnutí nebo mokvavé puchýřky.
Otužujte se!
Co vás jistě potěší, je fakt, že sluneční kopřivku nebo, chcete-li, alergii na sluníčko můžete vlastní snahou zmírnit. Jak? Otužováním. Všimněte si například, že ačkoli po příjezdu k moři trpíte drobnými puchýřky, intenzita jejich výskytu se s postupujícími dny v přímořském letovisku snižuje, až nakonec zjistíte, že alergie zmizela. Je to tím, že tělo si na vydatné sluneční záření zvyká a kůže se otužuje. Po návratu od moře se v dané sezóně problémy zpravidla již nevracejí.
Na jaká další řešení kromě toho přirozeného (otužování) se můžeme spolehnout? Především na prevenci. Lékaři často doporučují předsezónní léčbu „světlem“. Co to znamená? Jedná se o postupné otužování citlivé kůže malými, pravidelnými a stoupajícími dávkami UVA a UVB záření. Pomoci může také beta karoten v tabletkách. A nezapomeňte samozřejmě na používání opalovacích krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem – ty jsou totiž základem zdravého pobytu na slunci.
Kam nechodí slunce, tam chodí doktor
Přetrvává u vás vyrážka týden či delší dobu a zatím nic nepomáhá? Pak je nejlepším řešením vyhledat lékaře. Na sluneční alergii totiž existují různé léky a masti, které vám od problému brzy uleví. Dermatolog vám nejspíše předepíše protisvědivé zásypy, pudry, antihistaminika nebo – u obtížnějších případů – kortikoidy.
Každopádně vězte, že nejste na trápení se sluneční alergií sami. Kopřivka ze sluníčka postihuje vysoké procento populace, zejména pak ženy mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Každou sezonu se s ní tak pere množství lidí. Nutno dodat, že většinou se jedná o boj vítězný.
Autor: Redakce PŽ
já se stím neseru a ted jsem celá osipaná když se namažu faktorem 50 tak mě vždy naskáčou pupence a celá nateču poradte děkuji moc
Nojo. Je to tak :(