Chcete zdravou domácnost? Pořiďte si čističku vzduchu

9.1.2021 | autor: Redakce PŽ

Značná část zdravotních potíží u lidí vzniká v důsledku dýchání nezdravého vzduchu v domácnosti, případně kvůli nevyhovující teplotě uvnitř místností. Jde hlavně o komplikace v oblasti dýchacích cest. Co udělat pro to, abyste měli možnost se nadýchnout čerstvého a hlavně zdravého vzduchu u vás doma? Jednoznačně pomáhá kvalitní čistička vzduchu.

Důležitou zásadou pro každou domácnost je bezesporu pravidelné a intenzivní větrání skrz okna. Jenže zejména v zimních měsících jde o poměrně nepříjemnou záležitost, protože dovnitř vniká velké množství příliš studeného vzduchu. Čistička vzduchu zajistí, že i méně větraná místnost nabídne dobré podmínky.

Funkčnost čističky vzduchu udává filtr. Jaké jsou k dispozici?

Při výběru čističky vzduchu je nesmírně podstatná její filtrační jednotka. V současnosti jsou špičkové čističky vybaveny několika typy filtrů. V první řadě jde o hepa filtr, který dokáže zachytit více než 95 % prachu, vzduch však účinně filtruje rovněž od bakterií a virů, jež jsou ve vzduchu obvykle přítomné ve větším množství. Spolu s uhlíkovým filtrem je pak zajištěno odsávání nepříjemných pachů, které mohou vznikat třeba při vaření. Z domácnosti odstraní také odér z cigaret, což je velmi praktické, pakliže někdo z vás doma kouří.

Kromě hepa filtru se používají ještě elektrostatický či vodní filtr. První varianta je mimořádně účinná vůči zadržování prachu, vodní filtr oproti tomu ideálně zvlhčuje vzduch tak, aby byl lépe dýchatelný a přirozenější pro obyvatele domácnosti.

Klimatizace pro občasné i celoroční použití

Máte-li časté potíže s dýcháním a kašlem, problém může tkvít nejen ve špatném vzduchu, ale i v nevhodné teplotě. K udržení ideálních podmínek v interiérech je vhodné si pořídit klimatizační jednotku. Klimatizace vám pomůže nejen v letních vedrech, moderní zařízení se hodí pro celoroční provoz.

Klimatizace lze zakoupit v mnoha verzích a cenových relacích. Levné mobilní klimatizace jsou spíše jen pro rychlé ochlazení vzduchu. Skutečnou kvalitu představují split klimatizace, respektive multisplit zařízení, s nimiž budete schopni snadno regulovat teplotu ve více místnostech domácnosti naráz.

Teplotu uvnitř bytu či domu samozřejmě ovlivňuje topení. Jestliže provádíte kupříkladu celkovou rekonstrukci nemovitosti, zaměřte se proto na výběr kvalitního vytápěcího zařízení. Řešením mohou být kamna, ale třeba i plynové kotle s rozvody do radiátorů apod.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.