Imunita v akci

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Imunita v akci

Zimní měsíce jsou z hlediska lidského zdraví a imunity ty nejrizikovější. Po podzimních plískanicích přichází studená zima, mráz, velké výkyvy teplot při přechodu zvenčí dovnitř a naopak. Náš jídelníček není oproti letním měsícům dostatečně bohatý na zeleninu a ovoce. V mrazivém počasí se nám nechce za sportem ven, dokonce ani do tělocvičny. Dny jsou kratší a brzy se stmívá, často propadáme depresím a stresu. Všechny tyto faktory znatelně oslabují naši imunitu a zvyšují možnost onemocnění chřipkou či jinými virovými onemocněními. Jak svoje tělo před viry účinně chránit?

Mnozí z nás se jistě zeptají, co je to vlastně imunita. Imunita označuje schopnost organismu bránit se proti škodlivým látkám, které pocházejí z vnějšího i vnitřního prostředí. Imunitu dělíme na přirozenou a získanou. Přirozená imunita vychází z určitých vlastností organismu a způsobuje, že organismus jako takový nemůže být určitým typem nemoci vůbec napaden. V souvislosti s virovými onemocněními však mluvíme o získané imunitě. Ta je zaměřena proti určité nemoci. Imunitu proti nemoci můžeme získat očkováním, proděláním dané nemoci nebo jí podobné choroby. Organismus si nemoc „zapamatuje“ a pokud se s ní znovu setká, může ihned spustit specifickou imunní odpověď a s nemocí se „poprat“. Imunitní systém je tedy jednou ze základních složek organismu a jeho nejdůležitější funkcí je obranyschopnost organismu.

Imunitu musíme podporovat

 V zimních měsících je však naše získaná imunita často vlivem vnějších podmínek oslabená. Co tedy dělat, abychom jí posílili a vyhnuli se tak sezónním onemocněním?

Imunitní systém můžeme posilnit zdravou a vyváženou stravou bohatou na vitaminy, minerály a stopové prvky. Skvělými pomocníky v posilování imunity jsou: česnek, rostlina aloe vera, vitamín C, koření oregano, zázvor, mořské řasy a další produkty. Velmi dobrým pomocníkem je otužování organismu. V zimních měsících zkuste jednou za čas zařadit do programu návštěvu sauny či parní lázně. Otužování můžete provádět i doma. Při sprchování zkuste po několika vteřinách měnit teplou a studenou vodu. Zkuste vydržet aspoň tři opakování. Imunitu můžete posílit také přírodními preparáty a vitaminovými výrobky. Důležité rovněž je nepropadat stresu a najít si čas na odpočinek.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.