Jak na opary

22.6.2012 | autor: Redakce PŽ

Jak na opary

Pokud často trpíte opary, pak jistě víte jak nepříjemné toto onemocnění kůže může být a jak dokáže otrávit váš život na relativně dlouhou dobu. Opakované opary (nejen drobné puchýřky na rtech, ale také genitální opary) jsou ve skutečnosti infekčním onemocněním vyvolaným virem herpes simplex a jsou poměrně rozšířené, zejména na jaře. Jejich největší zákeřností je, že když se objeví jednou, očividně se viru v našem těle velmi zalíbí, protože se opary vyskytují opakovaně a klasicky v době, kdy jsou nejméně vítané – před důležitou schůzkou, plesem či firemní prezentací.

Můžeme vůbec s opary nějak bojovat, a co víc, můžeme v tomto boji úspěšně zvítězit?

Jak již bylo řečeno, opary patří mezi infekční onemocnění, které navíc dokáže pořádně znepříjemnit život. Běžné opary jsou dvou typů - genitální a na rtech. Je nanejvýš pravděpodobné, že jste se s oparem již  někdy setkali. A pravděpodobně se vám pak opar občas vracel. Herpesvirus totiž po prvotním způsobení oparu zůstává v lidském těle a čeká na příležitost, kdy  může znovu "vystrčit růžky". Člověk se tak celkem jednoduše může stát nosičem viru a tím i nosičem nákazy. Pak stačí prostý spouštěcí mechanismus a pracně vyléčený opar je znovu na světě.

Co opary způsobuje?

Nejčastějším problémem při zápolení s opary je oslabení lidského organismu a snížená imunita. V takovém prostředí se herpesviru daří velmi dobře! S tím souvisí také častý a neustálý stres a psychická zátěž organismu. Proto chcete-li s opary jednou provždy skoncovat, zkuste zvolnit tempo a pokud možno se vyhnout stresu.

Výskyt oparů a puchýřků na kůži podporuje v první řadě sluneční svit. Proto se častěji objevují v jarním období. Stejnou „službu“ vám může sluníčko prokázat při pobytu na horách, u moře a dokonce i návštěva solária. Opary se velmi často na kůži objeví po hořečnatých onemocněních, při nachlazení či únavě, během hormonálních změn, menstruace nebo po leknutí.

Jak oparu předcházet

Prevence je v boji s opary vaším věrným pomocníkem, proto ji určitě nezanedbávejte! Možná bude pro mnohé z vás překvapením, že oparům můžeme předcházet správnou stravou. V našem těle existují dvě aminokyseliny (arginim a lyzin), jejichž poměr je nejdůležitějším faktorem v boji s opary. Arginim napomáhá vzniku oparů, lyzin naopak vytvoření puchýřků potlačuje. Při boji s opary byste se tedy měli na nějakou dobu rozloučit s čokoládou, želatinou, těstovinami, pšenicí a kukuřicí, růžičkovou kapustou a ořechy. Jako prevenci lze naopak doporučit zvýšenou konzumaci mléka a mléčných výrobků, masa a sójových bobů. Dále můžete obohatit jídelníček o ryby, pivovarské kvasnice, mořské řasy, ovoce a zeleninu, česnek, cibuli, hlívu ústřičnou či zelený čaj.

Jak opar léčit

Pokud už se u vás opar vyskytne a na prevenci je pozdě, je třeba ihned začít s účinnou léčbou.

Především zvyšte denní dávku vitamínu B 12. Celý organismus je také vhodné posílit vitaminem C. Vitamín E zase urychluje léčbu.

Existuje také lék s názvem Herpesin. Prodává se jako tabletky a je třeba jej nasadit ihned jak si všimnete prvních příznaků. Herpesin virus nezabíjí, ale zabraňuje jeho množení. Proto je velmi důležité začít už při prvních příznacích, aby nedošlo k propuknutí oparové infekce. Herpesin je na předpis, předepíše Vám jej obvodní lékař nebo specialista (kožní nebo venerolog).

Místní léčbu je vhodné založit na speciálních mastech a krémech určených přesně pro tuto problematiku. Populární jsou volně prodejné léky s látkou aciklovir, která je účinná od prvních příznaků až do konečného stádia léčby. Jiné látky působí jen v určitých stádiích, proto se poptejte u lékárníka na individuální radu. Lékař Vám v některých případech předepíše antibiotický krém (např. Fucidin) a k němu tablety Herpesin. Toto spojení je poměrně účinné.

Mějte na paměti, že včasná léčba urychlí dobu léčení a tím i zkrátí dobu, ve které se budete s nepříjemnostmi spojenými s opary potýkat



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: tatka Registrovaný | 2012-06-22 15:35:57
Díky. Teď vím čím to :).
Hodnocení: 0
Vložil: hanulka Neregistrovaný | 2012-06-22 15:30:57
Opary jsou infekční a pěkně nepříjemné, většinou je to známka oslabené imunity. Mně se dělaly v těhotenství opakovaně a na jednom místě (naštěstí v malém rozsahu), ale trvalo dva až tři týdny, než zmizely zcela... Po porodu se to opakovalo. zkoušela jsem různé kúry, celkem mi zabrala curenzymová, teď na ně zaplaťpánbu netrpím.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.