Obezita – nepřítel českého národa?

26.5.2009 | autor:

Obezita – nepřítel českého národa?

Podle průzkumů v Evropě i ve světě bychom se měli nad sebou zastydět! Češi totiž okupují jedny z předních příček co se týče obezity v Evropě. I když to možná na ulicích nejde na první pohled zdát, čísla nelžou. Obezita však není jen o psychických problémech a nízkém sebevědomí, ale může představovat vysoké zdravotní riziko.

Jak vzniká obezita

Obezita v poslední době představuje civilizační chorobu a je považována za jakousi epidemii, a to zejména ve vyspělých zemích. Přestože by si člověk řekl, že obezita není nijak závažným „onemocněním“, opak je pravdou. Hovoří o tom i fakt, že na obezitu umírá v České republice ročně až deset tisíc osob.

Obezita vzniká na principu vyššího příjmu energie, které se v lidském těle nestihne spotřebovat a ukládá se tak do tukových zásob. Dělí se na několik stupňů: norma, nadváha, obezita I, II a III stupně. Máte-li nějaké to kilo navíc, zkuste si spočítat, do které kategorie patříte pomocí Body mass indexu.

Co může způsobit

Pokud se marně odhodláváte k podniknutí prvního kroku a shození kil navíc, možná vás inspiruje následují výčet zdravotních následků a důsledků obezity.

U obézních jedinců se často tvoří otoky a kýly, které znepříjemňují život. Objevují se potíže s dýcháním, syndrom spánkové apnoe (zástavy dechu ve spánku s výrazným snížením kvality spánku), pálení žáhy, žlučníkové kameny, zánět žlučníku nebo ztukovatění jater. Dostavují se také ortopedické problémy jako třeba nemoci kloubů a páteře, kožní potíže (ekzémy a plísně v místech vlhké zapářky, strie, celulitida nebo zvýšené ochlupení) a psychosociální problémy typu společenské diskriminace, malého sebevědomí, sebeobviňování, deprese a úzkosti.

Kromě těchto problémů „lehčího“ rázu se mohou u obézních pacientů objevit také daleko závažnější onemocnění. Častěji se mohou vyskytnout gynekologické nádory dělohy, vaječníků a prsu, stejně jako žaludeční, střevní a urologické nádory. Objevit se také mohou onemocnění srdce a cév. Výjimkou nejsou například: vysoký krevní tlak, rozšíření levé komory srdeční, nedokrevnost srdečního svalu, arytmie, zástava srdce, křečové žíly, mozkové příhody a jiné. Zkuste se tedy nad tímto výčtem zastavit a odložit poslední balíček chipsů a láhev coca-coly.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: fu666 Neregistrovaný | 2009-10-16 12:38:34
Lidí sou prasata, a budou tlustí dokud si neuvědomí svoje stravovací návyky!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.