Víte, kdy zakročit proti horečce u dětí a co pomáhá?

24.4.2020 | autor: Redakce PŽ

Víte, kdy zakročit proti horečce u dětí a co pomáhá?

U dětí se může zvýšená teplota objevovat poměrně často. Dokonce ani nemusí být znakem onemocnění. U kojenců a batolat třeba poměrně často doprovází prořezávání zoubků. Často se objevuje po očkování. Rozhodně není nutné panikařit, protože zvýšená teplota je i u nemoci spíše dobrým znamením, že se naše tělo viry a bakterie v těle snaží porazit. Rozhodně bychom tedy zvýšenou teplotu měli srážet až ve chvíli, kdy je z ní horečka. S dlouhodobě zvýšenou teplotou je zapotřebí zajít k lékaři.

Nepanikařte při zvýšené teplotě u dětí

Zvýšená teplota je mezi 37 a 38 °C. Tato teplota je pro lidský, a i dětský organismus prospěšná. Tělo jede na plné obrátky a snaží se nemoc porazit vlastními silami. Děťátko – kojence, batole i školáka – je nutné mít při zvýšené teplotě pod dohledem a teplotu pravidelně měřit, abychom mohli zasáhnout, kdyby dále stoupala. Důležité je podávat dostatek tekutin.

Když se dostaví horečka

Nad 38 °C již mluvíme o horečce, a to je chvíle, kdybychom měli zasáhnout. Existují dvě možnosti, jak teplotu srazit. Pomocí zábalů, nebo prostřednictvím léků na snížení horečky.

Zábaly jsou přírodní a šetrnou cestou, jak poměrně rychle dosáhnout snížení horečky

Ale využíváme je i tehdy, když se nám nedaří horečku srazit léky a potřebujeme si pomoci ještě dalším způsobem. Rozhodně nejde o žádné vkládání dítěte do ledové vody, ani balení do zmrzlých ručníků. Bohatě postačí zábaly o teplotě kolem 29 °C. Dítě nechceme podchladit, jenom mu snížit teplotu o pár stupňů.

Léky na horečku u dětí mějte vždy po ruce

V lékárně si vždy žádejte léky na horečku pro děti a mějte je v domácí lékárničce. Z času na čas kontrolujte jejich stáří. Pro kojence a batolata se nejlépe hodí čípek. Už od dvou let je vhodný sirup. Tabletu je dítě pak schopné spolknout v mladším školním věku. Zvýšená teplota obvykle po podání léku na horečku rychle klesne. Pokud ne, je nutné kontaktovat lékaře.

Jak na měření teploty u dětí?

Měření teploty je možné několika způsoby: v konečníku (rektálně), v ústech (orálně), v podpaží (axilárně), v uchu (aurikulárně) a bezkontaktně (z 5 cm vzdálenosti na čele či spánku). Existuje řada dětských teploměrů, dokonce v podobě dudlíku. Ale nejpraktičtějšími jsou bezkontaktní a ušní teploměry (často prodávané i jako kombinované). Kvalitnější digitální teploměr si pamatuje historii měření, takže snadno porovnáte, jestli teplota klesá či stoupá. Ve stresu totiž rychle zapomínáme. Teplotu měří rychle, přesně a děťátko nestresuje, ať jde o kojence, nebo starší dítěDětský teploměr patří k základní rodinné výbavě.

Posilujte imunitu svých dětí

Posílení imunity u dětí je základní předpoklad toho, abychom se stavům se zvýšenou teplotou dle možnosti vyhnuli. Různá respirační onemocnění se projevují právě zvýšenou teplotou až horečkou. Imunitu dětí posiluje vitamin D, který získávají ze sluníčka, ale též jiné vitaminy z ovoce (především vitamin C) a zeleniny. Důležitá je též střevům prospěšná strava, protože naše imunita „sídlí“ právě ve střevech. Jenomže co dělat, když naše dítě tyto potraviny vehementně odmítá? Přehled o jeho stravování ztrácíme i ve chvíli, kdy jde do školky a do školy. Proto je dobré užívat rovněž vhodné doplňky stravy na posílení imunity u děti. Vitamíny pro děti jsou obvykle ve formě různých sirupů, cucavých či žvýkacích tablet. Dětem chutnají a nebrání se jejich užívání.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.