Jak třídit odpad a žít ekologicky?

27.1.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak třídit odpad a žít ekologicky?

Ekologické chování není žádná věda, i když se to někdy na první pohled může zdát. Stále přitom přibývá možností, jak se chovat šetrně k naší přírodě. Tady je pár z nich.

Téma ekologie je stále velice aktuální a ačkoliv by ho měl znát dobře každý z nás, ne vždy tomu tak je. Můžeme se přitom chovat ekologicky, aniž by nás to stálo obrovské úsilí. Ale jak? Prvním a nejdůležitějším krokem ke zdravému vztahu k životnímu prostředí a přírodě je začít sám u sebe. Co konkrétního tedy můžeme udělat pro správný ekologický život a nebýt tak zátěží, ale naopak přínosem pro naši planetu?

Třídění odpadu

Mezi naprostou samozřejmost, a zároveň první bod v tomto článku, patří jednoznačně třídění odpadu. 

Na první pohled vypadá tato záležitost jako maličkost, ale faktem je, že třídění odpadu má opravdu velký přínos pro naše životní prostředí. Díky němu přispíváme k recyklaci, čímž šetříme nejen suroviny, ale také energii a přírodu. Recyklací se odpady znovu zpracovávají a vznikají z nich nové materiály a výrobky. Z recyklovaného papíru se vyrábí například noviny, ze skla láhve, z plastů výplně do zimních bund a podobně. 

O tom, že se odpady třídí do příslušných kontejnerů dle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, se řada z nás dozvěděla již ve velmi útlém věku. To, že papír patří do modrého kontejneru, sklo do zeleného (případně bílého) a plasty do žlutého, je již známým faktem. Ale co dělat s dalším odpadem, který vyprodukujeme? Co se týče nápojových kartonů, jejich třídění je možné také. Vhazují se do kontejneru označeného oranžovou nálepkou. Do těchto kontejnerů patří například krabice od džusů nebo mléka. 

Dalším kontejnerem, který můžeme využívat, je ten se šedým zabarvením. Do nich patří drobný kovový odpad, který je možné bez problému prostrčit otvorem pro vhazování, jako jsou plechovky od nápojů a potravin, kancelářské sponky nebo alobal. 

Nesmíme opomenout ani popelnice na bioodpad, které se využívají na likvidaci biologicky rozložitelného odpadu. Tyto popelnice jsou ve městech a obcích volně přístupné obyvatelům. Pokud jste majiteli zahrádky, můžete si tuto popelnici pořídit pro soukromé účely a daný druh odpadu poté využít jako hnojivo.

 

Ekologické vytápění

Topení je v zimních měsících naprostou samozřejmostí, obzvlášť pokud bydlíte v rodinném domečku. Někteří lidé si topí dřevem, jiní zase zemním plynem či uhlím. Bohužel ne všechny z těchto variant jsou úplně ekologické a šetrné k ovzduší. 

Řada z nás si při pomyšlení na mrazivé období vybaví tmavé husté kouře valící se z komínů, způsobené právě spalováním uhlí. Tento druh vytápění má na svědomí produkci nebezpečného jemného prachu, který rozhodně není přínosem pro naše zdraví. Kvůli němu každoročně roste počet nemocných lidí, zhoršují se dýchací podmínky a násobí potíže astmatiků. 

Naprosto skvělým krokem na pomoc zlepšení kvality ovzduší je zvolit zdravější variantu vytápění. Vhodným adeptem by mohlo být třeba ekonomické vytápění tepelným čerpadlem. Kvalitní tepelná čerpadla spotřebují jen málo energie, takže zdražování cen energií se bát nemusíte. Některá čerpadla umí díky svým technologiím také celoročně čistit vzduch nebo klimatizovat v letních měsících. Dalším možným způsobem je instalace solárního systému.

Udržitelnost

Pojmem udržitelná móda, a všeobecně udržitelností, se zabývá spousta značek a zájem o produkci oblečení s touto definicí stále roste. Udržitelnou módou se rozumí ta móda, při jejíž výrobě bylo dáno na ekologická, ekonomická a sociální pravidla. Je opakem rychlé módy, která nemá příznivý dopad na životní prostředí. 

Oděvy a doplňky vyrobené za dodržování pravidel pro udržitelnou módu jsou označeny certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard) nebo Fair Trade. Nákupem udržitelných produktů zamezíme plýtvání, protože právě materiály, ze kterých je daný kousek vyrobený, odráží celkovou kvalitu produktu. Tím se značně zvyšuje jeho životnost. To je rozdíl oproti rychlé módě, která je levná, vyrobená z nekvalitních materiálů a vydrží jen velmi málo.

Kromě nákupu produktů z kvalitních materiálů je důležité poznamenat, že i oblečení se dá recyklovat. Pokud se chcete zbavit nějakého oblečení, bot či doplňků, které se ještě dají využít a nejsou poničené, je mnohem lepší hodit je do kontejneru určeného na textil, využít možnost second handů nebo aplikací určených k prodeji nevyužívaného oblečení. Díky tomu dáte oblečení “druhý život” a bude jej tak moci využít někdo další.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.