Nechcete se v létě spálit na sluníčku? Vezměte si příklad z dobytka!

2.7.2012 | autor: Lenka Brožová

Nechcete se v létě spálit na sluníčku? Vezměte si příklad z dobytka!

Začíná doba prázdnin a dovolených, doba slunečních dnů. Pro mnohé bude znamenat zvýšený pobyt venku na slunci, ať už v tuzemsku, nebo v zahraničí. Jak se chránit před spálením? Jak tělo připravit po dlouhém zahalování na pořádnou dávku sluníčka?

Napadá mě spousta teoretických rad. Určitě jste se s nimi setkali v časopisech, v rádiu, v televizi, na příbalových letácích u opalovacích přípravků, u kožního lékaře, u kosmetičky. Informace jsou mnohdy protichůdné. Někdo propaguje nebezpečnost slunečního záření, jiný tvrdí, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Žádný extrém asi nevede k uspokojivým výsledkům. Když vezmeme takto dva úplně rozdílné úhly pohledu, potom také informace, které na základě jednoho nebo druhého pohledu získáme, budou zřejmě hodně odlišné. Jak se v tom všem ale vyznat, podle čeho se tedy řídit?

Spousta z nás se rozhoduje více hlavou. Spoléháme na vysoké faktory, na dělení podle fototypu, na potravinové doplňky. Na dovolené se třeba opalujeme pro snědou barvu a chceme využít každé chvilky. Nebo se zase jako vyznavači bílé pleti přehnaně chráníme a vyhýbáme se sluníčku. Mezi těmito dvěma extrémy je pak celá řada dalších pohledů.

Řiďte se podle svého těla

Co takhle se řídit tím, co každému jeho vlastní tělo říká? Mnohdy třeba cítíme, že už máme sluníčka dost. Ten pocit může být tak jemný, že ho přejdeme. A pak se divíme, že je kůže na konci dne červená a máme bolestivé spáleniny. Nebo taky často kůže reaguje „solární dermatitidou“ (svědivé červené pupínky). Často se na to nasazují léky na bázi antihystaminik tlumící alergie. Ale co takhle vzít vážně, že třeba kůže potřebuje pomalejší zvykání na sluníčko nebo méně natírání opalovacími přípravky „vyhlášených“ kosmetických koncernů?

Zkusme se více zaměřit na svoje pocity, vyhodnocujme je, berme je vážně, a třeba si tak ušetříme nepříjemné reakce kůže. Každý z nás je jiný, každý potřebuje něco jiného, naše zkušenosti jsou rozdílné a potřeba slunění je u každého taky jiná. Někdy se za touhou po vyhřívání se na sluníčku může skrývat třeba touha po „teple“ (otevřenosti,důvěře) ve vztahu. Využijme dostupných informací, ale nezapomínejme je propojit se sebou samými, se svým cítěním.

Zvířata jako příklad  

V tom nám mohou být inspirací zvířata. Viděli jste někdy, jak se na pastvině opaluje kůň nebo kráva? Zvířata reagují hodně citlivě na to, co je jim příjemné nebo naopak nepříjemné. A tak je většinou v parném letním dni kolem poledne uvidíte odpočívat někde ve stínu. Hlava jim nevelí, takže jim jsou trendy v opalování ukradené a řídí se instinktivně. Každé zvíře je taky jiné. Jinak snáší polední letní slunce třeba pes a jinak had.

Chtěla jsem se v tomhle článku podívat na téma slunění a opalování zase trochu z jiného úhlu pohledu. Inspirujme se trochu zvířaty a nezapomínejme, že kromě hlavy máme také ještě pocity, které nám můžou hodně pomáhat, pokud budeme ochotní je vnímat a zapojit je do rozhodování.

Tak ať se vám letošní léto vydaří!

Foto: www.vitalia.cz



Autor: Lenka Brožová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.