Ořechy a oříšky pro zdraví a krásu. Co o nich ještě nevíte?

28.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Ořechy a oříšky pro zdraví a krásu. Co o nich ještě nevíte?"Nejlepší jsou ty s oříšky, ty si vezmi," říkávala mi už od dětství babička. Po celé její kuchyni se linula omamná vůně pečeného těsta, vlašských ořechů či lískových oříšků, vůně svátečních chvil. A tak je přidávám i já do pečení často a ráda. Snad pro tu vůni, snad jako sentimentální vzpomínku. Ovšem časy se mění a kuchyně podléhá trendům jako vše okolo. Kouzelná vůně a chuť už také vždy nestačí, a proto se přimlouvám za ořechy a oříšky a uvádím i pár zajímavostí.

Ořechy tvoří součást stravy člověka už od pradávna. Pochutnávali si na nich už lovci-sběrači. Před naším letopočtem se dostaly do Itálie, odtud pak byly převezeny na britských lodích do Anglie, kde brzy zdomácněly. Františkáni dovezli ořechy do Mexika a později i do Kalifornie. Ta je dnes jedním z největších producentů ořechů na světě.

Ořechy pro moudré hlavy


Svým tvarem připomíná jádro ořechu lidský mozek. Snad právě z tohoto důvodu byly ořechy považovány za výživu pro mozek. Podle keltských legend je ořech symbolem koncentrované moudrosti. V 16. a 17. století lidé věřili, že pojídáním ořechů posílí svůj intelekt. V Číně jsou ořechy součástí lidového léčitelství dodnes.

Kromě ořechových jader se využívaly i listy a zelené slupky. V Německu se z ořechových lístků vařil čaj. Měl pomáhat v boji proti rýmě. Čaj se používal i externě, k léčbě kožních problémů, k omývání problematické kůže, k potírání hmyzího bodnutí. Pro svou silně svíravou chuť se ořechový čaj používal i jako prostředek na uklidnění střev při průjmu a jako kloktadlo při bolestech v krku.

Ořechy jsou v první řadě plné živin. Je to zdroj bílkovin a "dobrých" tuků, ale pozor, také významný zdroj vitamínu E. (Každá parádychtivá žena už jistě zpozorněla.) Vitamín E je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete svému tělu dodat pro krásu, a ještě v přírodním balení, žádná chemie. Krom toho je to významný antioxidant a dokáže zabojovat i s cholesterolem.

Ořechy se využívají při dietách a úpravách jídelníčku nejen pro své živiny, ale i pro rychlejší pocit nasycení. U veganů se pak ořechy stávají náhradou masa. Lískové oříšky, mandle a arašídy obsahují kyselinu listovou - důležitá informace hlavně pro těhotné. Proč si nedopřát to, co tělo a vaše miminko potřebuje, v tak lákavé formě?

Ořechy pro zdraví a krásu


Vlašské ořechy snižují cholesterol a zabraňují kornatění tepen. Skladujte je nevyloupané v plátěném sáčku na dobře větraném místě. Anebo vyloupané, bez přístupu vzduchu, například naložené v medu.
Nálev z listů ořešáku královského krásně osvěží barvu vlasů tmavovlásek. Takový nálev pak desinfikuje záněty na kůži a opruzeniny. Obklady se používají na aknózní pleť a při velké potivosti nohou se odvar přilévá do koupele. Koupel i obklady zkoušete raději opatrně, protože hnědé skvrny po těle by asi nikdo nechtěl. Každý sám musí zohlednit, zda si chce přibarvit vlasy a zda stejně silným nálevem bude léčit i akné.

Skořápky ořechů slouží jako multifunkční ozdoba. Stačí kapka inspirace a šikovné ruce a už je na světě zábava pro dětičky a pak krásná ozdoba, jehelníček nebo skořápkové lodičky s vlastní svíčičkou. Jak daleko doplujete? Fantazii se meze nekladou.

Jen malá rada na závěr, nic se nemá přehánět. Obzvlášť s kalorickou hodnotou, jako mají ořechy. Proto je třeba konzumovat ořechy často, třeba i denně, ale v poměrně malých dávkách.


Marie Skalická
Foto: Kafe.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: ela Neregistrovaný | 2011-06-30 20:17:20
super článek, docela poučný, těším se na další
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.