Projevy alergie jsou nežádoucí odezvou organismu na látky vyskytující se kolem nás

20.2.2017 | autor: Redakce PŽ

Alergiemi označujeme veškeré neobvyklé projevy organismu, ať našeho či našich čtyřnohých mazlíčků, na látky, které jsou úplně běžné v našem okolí. A tak se mezi námi vyskytují alergie na mléko, čokoládu, rajská jablka, zvířecí srst nebo prach a pyl. Tyto projevy alergie se dají poměrně jednoduše léčit či alespoň mírnit, pokud jsou zachyceny v zárodku. Bohužel nikde se nic nepíše o léčbě alergie na některé politiky… Ale teď vážně. Jakým způsobem se alergie řeší?

Projevy alergie nejsou výdobytkem moderní doby

Alergie jako nežádoucí projev organismu se nevyvinula v současné době, jak by se leckomu mohlo zdát. Projevy alergie byly zaznamenány před více než sty lety, kdy bylo lékaři zjištěno to, co známe i dnes, že mnozí lidé se vyznačují přecitlivělými reakcemi (neboli projevy alergie) na obyčejné látky, jako jsou pyl, prach, či dokonce některé potraviny. A tak vznikla věda alergologie, která má dnes daleko více práce než v minulosti. Zhoršilo se životní prostředí, potraviny jsou dochucovány umělými sladidly, glutamáty, éčky, jsou konzervovány dříve neznámými přísadami. A na to vše si lidský organismus těžce zvyká, brání se logicky i chemii, která se rozprostírá kolem nás.

Projevy alergie se posuzují již od raného dětství

Mnozí rodiče znají situace, kdy se u jejich původně kojeného miminka, které postupně přechází na tuhou stravu, sledují projevy alergie při postupném přidávání potravinových složek do jídla. Mrkev, rajčata, jahody, ořechy a tak dále – můžeme jmenovat prudce i méně alergenní potraviny, na něž můžou mít malé děti výše uvedené nežádoucí reakce. Sem patří pupínky, vyrážka, svědění, nezřídka dýchací problémy či dušnost. Postupným přidáváním surovin se zjišťuje případná nesnášenlivost určitých složek. U malých dětí existuje snadné řešení. Dané potraviny se v prvním roce či dvou letech vynechávají a později se k nim můžou zkusit vrátit. Pokud projevy alergie přetrvávají, už je třeba rada pediatra nebo alergologa.

I v pozdějším věku se mohou objevit specifické projevy alergie

Pokračujeme-li u dětí, dá se například vyloučit alergická reakce na štípnutí vosou. Pokud batole či předškoláka píchne bodavý hmyz a nedostaví se projevy alergie, je téměř vyhráno. Človíček zřejmě nebude mít v budoucím životě obtíže. Ovšem projevy alergie se můžou bohužel objevit v kterémkoliv věku a téměř vždy platí zásada: při sebemenším nežádoucím a nezvyklém projevu je třeba zjistit, jaká potravinová složka či částice (pyl, prach, roztoči, zvířecí srst, nekvalitní ovzduší) by mohla projevy alergie způsobovat. Projevy alergie můžou být třeba zduření nosní sliznice, zarudnutí pokožky, svědění, otoky, dále zúžení průdušnice, průdušek nebo vyrážka. Můžou se objevit i bolesti hlavy nebo uší. Při neustupujících potížích je nutná konzultace s alergologem, který neprodleně zahájí léčbu vedoucí ke zmírnění až odeznění alergie. Nutno podotknout, že léčba bývá většinou během na delší trať.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.