4 věci, které je třeba vědět o mediační dohodě

4.11.2018 | autor: Redakce PŽ

V rámci mediace se můžete setkat s dokumentem, který nese označení mediační dohoda. Víte, jaká pravidla pro ni platí? Kdo je za ni odpovědný a kdo ji vypracovává?

Kdy se mediační dohoda sepisuje

K sepsání mediační dohody dochází tehdy, když se strany sporu na mediaci domluví na nějakém řešení. V praxi je však poměrně běžné, že během mediace k finální dohodě nedojde a je zapotřebí absolvovat několik sezení.

TIP: Chcete se naučit užitečné mediační techniky a zároveň se připravit na zkoušky mediátora? Přihlaste se na Výcvik mediace.

Za obsah mediační dohody jsou přitom zodpovědné pouze samotné strany. A to z toho důvodu, že pouze klienti sami nejlépe vědí, v čem spočívají jejich priority. Naopak mediátor nese odpovědnost za to, že díky svým mediačním dovednostem provede své klienty procesem mediace.

Kdo mediační dohodu sepisuje

Mediační dohodu vypracovávají strany samotné. A to tak, že její znění diktují mediátorovi tak, jak k tomu v průběhu mediace došly. Vypracování mediační dohody tak vždy probíhá za přítomnosti klientů.

Jak může být mediační dohoda uzavřená

Mediační dohodu lze uzavřít třemi možnými způsoby:

  • Pouze na jednu konkrétní věc
  • Na dobu neurčitou
  • Nebo na dobu určitou

Mediační dohoda na jednu konkrétní věc se může v praxi vztahovat například na uhrazení faktur, ke kterým se spor vztahuje.

Mediační dohoda uzavřená na dobu neurčitou může znamenat například to, že se strany sporu domluví, že jarní prázdniny bude dítě trávit střídavě u každého z rodičů.

A u mediační dohody na dobu určitou se například strany sporu domluví, že dítě bude trávit pondělí u otce a úterý u matky, a to do zahájení letních prázdnin. V dohodnutý den se následně rodiče sejdou a domluví se, zda budou v zavedeném systému pokračovat.

Musí být mediační dohoda uzavřená v kanceláři mediátora?

Nemusí. Klienti by si měli být v prvé řadě opravdu jistí, že to, co podepisují, je opravdu to nejlepší, k čemu dokázali dojít. Pokud tedy uzavření mediační dohody zbytečně uspěchají, může také velmi rychle dojít k jejímu porušení.

Často se proto doporučuje mediační dohodu v kanceláři mediátora ihned nepodepsat. A raději si ji vzít ke konzultaci ke svému advokátovi, daňovému poradci, jinému odborníkovi nebo komukoliv jinému.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.