Všemocný rakytník řešetlákový. K čemu je dobrý?

9.5.2011 | autor: Redakce PŽ

Všemocný rakytník řešetlákový. K čemu je dobrý?Udržet si zdraví ve světě plném civilizačních chorob, se stává každodenním bojem. Je důležité dbát na správnou výživu a také mít na paměti prevenci. Jeden z mnoha strážců správné funkce organismu, je rakytník řešetlákový. Kdo má rád alternativní medicínu či krásu své zahrady, jistě ocení toto rostlé bohatství. Proč zrovna on?

 

Rakytník řešetlákový, neboli řecky Hippophae rhamnoides (třpytící se kůň), se vyskytuje hlavně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii a na Sibiři, ale v dnešní době je rozšířen i po celé Evropě. Jedná se o dvoudomou trnitou rostlinu s oranžovými plody a zeleno-stříbrnými listy, která roste ve formě keře či menšího stromu a má daleko rozvětvený a hluboký kořenový systém. Snad proto se u nás hojně používá ke zpevnění půdy nebo jako prvek zahradnické architektury.

Rakytník řešetlákový "v akci"

Rakytník se však může pyšnit zejména svými pozitivními účinky na lidský organismus. Je totiž výborným zdrojem:

• vitamínů A, D, E, K, C (až 10 x více než u pomeranče), vitamínů skupiny B
• minerálních látek
• flavonoidů
• aminokyselin
• mastných kyselin

Nejvíce vitaminů a ostatních biologicky účinných látek má rakytník na počátku zrání (ke konci léta). Pokud chcete pěstovat rakytník doma, nezapomeňte, že se vysazují samčí a samičí rostliny na jedno stanoviště. Je pro ně nejlepší prostorné místo, aby nestínily ostatním rostlinám či nepůsobily problémy svými kořeny. S pěstováním vám zaručeně poradí prodejci rakytníků.

Co všechno z rakytníku požívat i používat?

Z této rostliny lze využít listy i plody. Semena z plodů se lisují za účelem získání oleje. Dejte si pozor na semena rakytníku, protože mají mimo jiné i projímavé účinky. Listy rakytníku působí preventivně proti artritidě, žaludečním vředům a ocení ho i ti, kteří trpí dnou.

Plody se používají proti infekcím, zlepšují zrak, regulují krevní tlak, tlumí vývoj sklerotických změn, zpomalují stárnutí, vykazují protinádorové účinky, stimulují činnost jater a plic, rozpouští hleny, pomáhají při kožních onemocněních, regenerují tkáně epitelu, zabraňují vypadávání vlasů, čistí organismus od toxických zplodin a jsou výraznou podporou imunitního systému.

Rakytník si můžete zakoupit nebo i sami upravit jako sušené plody, čaj, kompot, protlak, sirup, olej nebo jako rakytníkový přírodní likér. Sladký rakytníkový sirup či kompot si zamilují hlavně vaše děti.

Po požití listů, plodů nebo oleje nejsou dosud známé žádné vedlejší či nežádoucí účinky. Nebyla prokázána ani interakce s jinými léčivými rostlinami, léky a potravou. Konzumace velkého množství produktů vám však může způsobit tzv. pálení žáhy, ojediněle může dojít k podráždění žaludku, které může vyvolat zvracení. Proto se takovému způsobu vnitřního podávání raději vyvarujte. V přiměřeném množství si mohou vychutnat rakytníkové produkty těhotné i kojící ženy.


Lucie Halászová
Foto: http://www.rakytnik.eu/


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.