Zjednodušte si život: Tipy na kompenzační pomůcky pro seniory

11.12.2017 | autor: Redakce PŽ

Zjednodušte si život: Tipy na kompenzační pomůcky pro seniory

Život seniora není vždy jednoduchý. Běžné denní aktivity se mění ve vysoce náročné úkony, které jsou často doprovázeny bolestmi kloubů, svalů a zad. Pro zjednodušení života však existuje nejedna vychytávka, která starším lidem uleví od bolesti a usnadní pohyb. O jakých výrobcích je řeč?

Chodítko

Chodítka ocení nejen senioři, ale i tělesně handicapovaní jedinci trpící přetrvávajícími problémy s chůzí či lidé s osteoporózou a artritidou. Tato pomůcka pomůže člověku s udržením rovnováhy stejně jako s pohybem samotným. Chodítko lze nastavit do libovolné výše tak, aby přineslo svému uživateli co možná nejvyšší komfort. Vybírat můžete mezi nepojízdným čtyřbodovým chodítkem a pojízdnou čtyřkolovou variantou. Které zvolit? Primárně je důležité brát ohledy na mobilitu uživatele.

Čtyřbodové chodítko disponuje čtyřmi opěrnými nohami s protiskluzovou násadou na konci, díky čemuž je nejstabilnější ze všech dostupných typů chodítek. Uživatel musí být schopen chodítko nadzvednout a posunout, proto se pomůcka vyrábí z odlehčeného kovu. Pojízdná dvoukolová či čtyřkolová chodítka umožňují indisponovanému pohyb bez nadzvedávání pomůcky. Dvoukolová verze se od čtyřbodového chodítka liší tím, že jsou dva ze čtyř opěrných bodů nahrazeny kolečky. Čtyřkolové plně pojízdné chodítko pak usnadňuje plynulý pohyb kupředu. Pokud má však uživatel problémy s manévrováním, hrozí zde riziko pádu či „ujetí“ chodítka. Je nutné vždy přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Invalidní vozíky a skútry

Pro jednoho je svobodný pohyb a nezávislost na ostatních naprostou samozřejmostí, pro jiného nedosažitelným snem. Ať už vás o mobilitu připravilo stáří, nepřízeň osudu či úraz, samostatnost můžete znovu nabýt, když si pořídíte klasický invalidní vozík nebo invalidní skútr. Umožní vám snadný pohodlný transport na delší vzdálenosti, aniž byste byli odkázáni na někoho jiného.

Polohovací postele

Upoutá-li vás život na lůžko, je nezbytné se zaměřit na výběr vhodné polohovací postele a kvalitní matrace. Tyto dva produkty vám dopřejí dostatečné pohodlí i podpěru. Polohovací postele jsou ideální nejen v seniorském věku či při handicapu, nýbrž i v období rekonvalescence. Elektrická polohovací postel zvyšuje samostatnost pacienta, který si díky ní může individuálně kdykoliv změnit polohu lůžka tak, jak mu to vyhovuje. Ulehčuje tím sobě, předchází vzniku proleženin a rovněž se zbavuje částečné závislosti na svém okolí.

Pokud trávíte delší čas upoutáni na lůžko, je dobré k matraci a polohovacímu lůžku pořídit rovněž anatomické polštáře. Anatomický polštář poskytne podpěru vaší krční páteři a postará se o její správnou polohu během spánku, čímž předejdete jejímu zablokování, bolestem hlavy a dalším zdravotním komplikacím plynoucím z nekvalitního spánku.

Rehabilitační pomůcky na cvičení

Rehabilitace jsou zákonitě úzce spojeny s různými druhy protahovacích cvičení, která byste měli provádět i mimo rehabilitační centrum. K tomuto účelu vám efektivně pomůže například gymnastický míč a overball. Obě pomůcky vám budou nápomocny při balančním cvičení i zpevňování svalstva. V rámci ozdravného procesu nevynechávejte pravidelné masáže. Nemůžete-li si dovolit pravidelnou návštěvu kvalifikovaného specialisty, pořiďte si masážní míček, s jehož pomocí si můžete ulevit například od bolesti v oblasti páteře či stimulovat krevní oběh.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.