Co vše se skrývá za pojmem veganství?

20.12.2018 | autor: Kateřina Mazáková

Co vše se skrývá za pojmem veganství?

Veganství je na vzestupu. Stále více lidí si vybírá tento způsob stravování. Nejde však jen o jídlo jako takové, není to druh diety. Je to životní styl a postoj. Co je to veganství a proč zájem o něj stoupá? Tento článek podrobně rozebere důvody pro veganství a už se nikdy nebudete muset ptát vegana, proč je vlastně veganem a co to znamená. I když třeba veganství odmítnete, je dobré být informován a této problematice rozumět. Veganství je totiž v poslední době velice často skloňovaným pojmem.

Co je to veganství?

Jde o druh stavování, které spočívá v odmítnutí konzumace živočišných produktů. Nejde však jen o stravování, jde o životní styl. Vegetariáni tedy nejedí maso, ale vegani i všechny další živočišné produkty, tedy i vejce nebo mléko. Pro některé lidi je to nepředstavitelné a bezdůvodné. Považují veganství pouze za módní vlnu, která zase přejde. Ale veganství je založeno na racionálních faktech a reálných problémech, které by měly zajímat každého z nás. Odmítne-li někdo veganství se slovy, že mu chutná maso, a proto nebude veganem nebo vegetariánem, pak zjevně nepochopil celou filosofii veganství. Lidem, kteří se rozhodli pro veganství také často maso chutná, i vejce i mléko, ale nejedí je z jiných jaksi vyšších důvodů. O jaké jde důvody?

Proč veganství?

Stěžejním důvodem je utrpení zvířat. Velká většina živočišné potravy pochází z tzv. velkokapacitních chovů. Zde jsou zvířata zavřené v těsných klecích a zachází se s nimi jako se zbožím a jako s věcmi. Vegani upozorňují na to, že zvířata je třeba brát jako živé bytosti, které cítí bolest a utrpení. Proto je potřeba se proti jejich trápení postavit. V hrozivých podmínkách žijí slepice, kuřata, krávy, prasata, ale i třeba ryby. Ti všichni trpí a často za svůj život spatří jen betonovou podlahu a svou železnou klec.

Na první pohled si možná říkáte, že je to tedy důvod být vegetariánem, ale nikoli veganem. Možná, ale vejce a mléko jsou na chovaných zvířatech doslova vymáhány. Myslíte, že přirozeně by slepice snášely takové množství vajec nebo že by měly krávy takové množství mléka? Je to vše uměle vymáháno a zvířata jsou zdegenerována.

Dalším důvodem, proč se lidé stávají vegany, je ochrana životního prostředí. Abychom získali živočišné potraviny, je potřeba zvířata nejprve nakrmit potravinami rostlinnými. Potrava, kterou jsou zvířata krmena, se člověku vrátí v podobě močůvky a výkalů, ty jsou plné dusíku a fosforu a znečišťují půdu, vodu i vzduch. Následkem jsou velmi často sinice v potocích a jezerech, které hubí vodní živočichy nebo například kyselé deště, které poškozují lesy a jinou vegetaci.

Otevře-li se v diskuzi otázka životního prostředí a klimatických změn, lidé si velice často vzpomenou na přílišné používání automobilů apod., zatímco živočišná výroba je nechána bez povšimnutí. Podle výzkumů OSN však živočišná výroba produkuje více skleníkových plynů než auta. Předpokládá se, že klimatické změny.

Další důležitou kapitolou světových problémů je odlesňování. Jedna z hlavních příčin odlesňování je poptávka po krmivu a tedy po nových pastvinách. V důsledku toho mizí mnoho rostlinných a živočišných druhů a v nebezpečí jsou i domorodí obyvatelé, kteří žijí v kácených deštných pralesech.

S tímto úzce souvisí i další samostatný problém. Jde o plýtvání zdrojů, proti kterému se vegani svým způsobem života vymezují. Jak již bylo řečeno, abychom mohli jíst maso, mléko a vejce, pěstuje se pro zvířata obrovské množství krmiva.

Chceme-li například získat jeden kilogram hovězího masa, spotřebujeme až 16 kilogramů krmiva. Běžný člověk tedy potřebuje pro tvorbu svého jídelníčku až třikrát více půdy než vegan. Více než třetinu světové sklizně obilnin spasou hospodářská zvířata, abychom mohli jíst živočišné produkty, přitom lidé na světě trpí hladem. S tím je samozřejmě spojeno i plýtvání vodou, kterou se pěstované plodiny pro zvířata zalévají. Přitom více než miliarda lidí nemá dostatečný přístup k čisté vodě.

Jak být veganem?

Přesvědčilo vás to? Chtěli byste se stát veganem? Pročíst a prostudovat si téma můžete na řadě webových stránek, kde nalezte recepty nebo tipy na veganské restaurace. Veganských prodejen a restaurací je stále větší množství, zde naleznete seznam veganských obchodů, které jsou kvalitní. Veganské výrobky dnes najdete i v supermarketech. Tedy některé základní věci, jako je například tofu. Pokusy o dodáván veganských potravin jsou nejvýraznější zejména u supermarketu Billa nebo u drogérie DM, kde se nečekaně prodává řada veganských potravin. Seznamy restaurací s veganským jídlem naleznete zde. Nebojte se být etickými spotřebiteli!:-)



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.