Nepodléhejte jarní únavě

25.4.2013 | autor: Marie Baxová

Nepodléhejte jarní únavě

Smíšené jarní počasí, prodlužování dnů, ranní mlhy, to vše působí na vaší psychickou i fyzickou stránku. V jarním období se můžete cítit více unavení a bez nálady. Tyto stavy mohou vyústit až k depresi. Stačí ale tak málo k tomu, jak načerpat energii a cítit se opět v pohodě.

1. Zdravá strava je základ

Cenným zdrojem energie jsou sacharidy neboli škroby a cukry, obsažené hlavně v rostlinných potravinách jako je ovoce, zelenina, luštěniny a obilniny. Jíme-li tyto cukry, získáme nejen potřebnou energii ale i vitamíny, minerální látky a vlákninu.

Pro dobití ztracené energie jezte hodně banánů, datlí, hrozinek a sušených meruněk. Zařaďte do jídelníčku více rýže, brambor a celozrného pečiva. Čerstvá zelenina a ovoce jsou samozřejmostí. Naopak se vyhýbejte tučným jídlům, sladkostem, alkoholu   a nápojům obsahující kofein.

2. Dodržujte pitný režim, dejte si čaj

Při dehydrataci organismu pociťujeme vyčerpanost a malátnost. Dostatečný příjem tekutin pomáhá nejen odstranit únavu, ale i bolest hlavy, zažívací problémy ale i touhu po jídle. I v jarním počasí jsou pro tělo vhodné teplé nápoje, proto můžeme zvolit mimo vody i různé bylinkové a ovocné čaje. Vyzkoušejte zelený čaj, který je plný antioxidantů, mátový, který je vhodný pro rychlé oživený organismu nebo meduňkový, který uvolňuje napětí aniž by působil ospalost.

3. Sportujte a spěte

Pouze 30 minut sportovní aktivity denně s vámi udělá zázraky. Udělejte si po práci svižnější procházku, místo výtahu jděte po schodech, vydejte se o víkendu na  tůru a brzy uvidíte  změny. Za škaredého počasí, kdy venkovní aktivita není možná vyzkoušejte například jógu, která je vhodná v každém věku. Tento druh cvičení přinese fyzické zlepšení ale i odbourá stres a dobijí energii.

Za tělesnou a smyslovou námahu, musíme umět naše tělo odměnit a zregenerovat. Dostatek spánku je pro tělo velmi důležitý, ale ne vždy se ráno cítíte dostatečně odpočinutí? Choďte spát ve stejnou dobu každý den, nejezte těžká jídla alespoň dvě hodiny před spaním a vyhýbejte se kofeinovým nápojům. Problémy a povinnosti odsuňte na ráno a uvařte si například uklidňující levandulový čaj.

4. Relaxujte si po svém

Každému vyhovuje jiný způsob odpočinku. Někdo relaxuje při práci na zahrádce, jiný si raději napustí vanu a zapálí svíčku nebo poslouchá relaxační hudbu. Důležité je, aby jste si odpočinuli a nabrali ztracenou sílu. Při relaxaci se uvolníte a zapomenete na starosti všedního dne. Jen jen na vás jaký způsob regenerace pro svoje tělo a mysl vyberete.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.