Vegetariánská a veganská strava

30.10.2013 | autor: Marie Baxová

Vegetariánská a veganská strava

Stále více lidí se stává vegetariány a vegany, kdy se zcela zříkají masa a obracejí se k ovoci a zelenině. Jak ale zajistit aby tato strava udržela rovnováhu a nezpůsobovala tělu problémy?

Při výzkumu se zjistilo, že vegetariáni a vegani jsou o 40% méně ohroženi rakovinou, než lidé, kteří konzumují maso. Jedí také méně nasycených tuků, přijímají více vlákniny a tím mají nižší krevní cholesterol a méně srdečních onemocnění. Kromě masa nejedí vegetariáni také drůbež a ryby, ale jedí vejce a mléčné výrobky. Vegani jedí pouze potraviny rostlinného původu. Toto omezení nebo vyloučení potravin živočišného původu, může vést k nedostatku minerálů a vitamínů. U žen především ke špatnému vstřebávání železa, u mužů k nedostatku vitamínu B12 a D.

Jak získat dostatek bílkovin?

Pro vegetariány není problém získat dostatek bílkovin. Nejběžnější základní potraviny obsahují dostatek bílkovin a dokonce i vegani mohou získávat bílkoviny z obilnin, brambor, ořechů a luštěnin.

  • Železo nahradí fazole, čočka, celozrnné pečivo, ovesné vločky,petržel nebo vaječné žloutky.
  • Vitamin B 12 nahradí mléko,mléčné výrobky, sojové mléko, obilninové vločky nebo výtažek z kvasnic.
  • Vápník získáte z mléka, sýrů, ořechů, zvláště z mandlí, slunečnicových a sezamových semen.
  • Kyselinu listovou zajišťuje zelená listová zelenina, fazole,vejce, ovoce, arašídy nebo celozrnné obilniny.

Vegetariánství je bezpečné i během těhotenství, pokud strava těhotné ženy obsahuje dostatek železa, vápníku a folátu. Důležité je, aby ženy netrpěly nedostatkem železa, vhodné zdroje jsou zelená listová zelenina, obilniny a kaše z čočky nebo fazolí.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.