Držet se trendů při stavbě interiéru?

17.5.2013 | autor: Jana Abelson Tržilová

Držet se trendů při stavbě interiéru?

Před touto otázkou se alespoň jednou v životě postaví snad každý, kdo někdy stal na prahu svého nového bytu či domu. Ten totiž nestačí jen postavit nebo jej koupit, ale také jej patřičně zařídit.

A vyvstává hned několik otázek najednou. Pustit se do toho na vlastní pěst nebo se obrátit na odborníka? Dát na trendy nebo se řídit vlastním citem? O tom všem jsem si povídala s architektkou Kamilou Douděrovou, známou z pořadu TV Prima, Jak se staví sen. Jak se ona coby odbornice staví k trendům?

„Trendy jsou velmi subjektivní, o čemž jsem se přesvědčila právě při natáčení pořadu Jak se staví sen. Při rekonstrukci panelákového bytu jsme vymysleli docela jednoduchý trend, v rámci kterého jsme i použili určitý dezén tapet. A mí pozdější klienti jej doslova okopírovali, ty samé tapety použili do svého interiéru a ptali se mě, jestli to mají správně. To ukazuje, že média v tomto směru mají velkou moc, lidé mnohdy to, co se v nich objeví, berou za bernou minci, a to není vždy dobře. Pokud bych teď řekla, že trendy je puntíkatá sedačka, věřím, že si jí někteří lidé pořídí. A tak se k trendům přistupovat nemá,“ upozorňuje Kamila.

Interiér musí být osobitý a vtipný

Mekkou trendů je bezpochyby italské Milano. Rok co rok se tu pořádá veletrh nábytklu a designu, na kterém se představují právě „nové trendy“, které určují jednotliví designéři velkých firem. „Ti něco vymyslí, na milánském veletrhu to odprezentují a my to pak za 4 roky najdeme v kopii v českých obchodech,“ směje se Kamila, kterou trendy jako takové ovlivňují jen do určité míry. Mnohem více se při zařizování interiérů řídí osobitostí a vtipem. „Kdo mi vymluví, že třeba rustikální styl, který momentálně není trendem v Milanu, je špatný? Bojím se, že často jen slepě kopírujeme. Klíčové je, aby se daný styl líbil tomu, kdo s ním každý den bude přicházet do styku, tomu, kdo daný byt či dům bude obývat. Trendy dlouhou dobu bylo propojení obývacího pokoje s kuchyní, své přednosti ale mají i kuchyně oddělené, ke kterým se dnes mnoho lidí vrací, “ konstatuje Kamila, která ráda pracuje s kontinuálním prostorem, oblíbila si mobilní příčky a posuvné dveře. “Mám ráda chytrá, ale nenápadná řešení. To mi přijde coby trend mnohem velkolepější.”

Funkční i estetické

Dalším z jejích oblíbených materiálů je možná překvapivě sádrokarton, který doporučuje i coby vhodný materiál na zavěšení svítidel. „Ta rozhodně nemusí být zavěšena jen v polovině místnosti. Různé části místností dnes vyžadují jinou intenzitu  osvětlení a sádrokartonový podhled, díky kterému můžete elektroinstalaci připojit prakticky kamkoliv, je ideálním řešením. Je to funční i estetické. Například v kuchyni lze tímto způsobem efektivně snížit podhled, navíc není problém sádrokarton nakolorovat a přizpůsobit okolnímu prostředí.  Hlavně ale vše musí mít logiku,“ upozorňuje Kamila. “Moc jsem si oblíbila i grafosklo, což je technika, jejíž prostřednictvím je možné například mezi dvě skla zakomponovat fotografii nebo jakýkoliv jiný obrázek. Tato technika se hodně používá při renovaci starých kuchyní, u kterých není zapotřebí bourat dlaždičky, ale jen na ně nalepit právě grafosklo. To mě opravdu baví, protože to je nové a lidi to ještě moc neznají.”

Barvy

Co se barev týče, zde Kamila doporučuje jistou obezřetnost. “K barvám obecně je zapotřebí přistupovat nenásilně. Špatně zvolené barvy totiž mohou vyvolat i úzkost. Když chci použít nějakou sytou barvu, použiji maximálně dva odstíny, a to ve vyvážených poměrech. Když chci použít červenou a zelenou, nemohu je už míchat s červenou. Opět ale doporučuji řídit se citem. Nejlepší rada je použít k neutrálnímu základu (bílá, šedá, dřevo) zvolit jednu doplňkovou barvu, například zelenou. Koupím si pak zelený koberec, polštářky, závěs, a podobně. Co se dekorů a vzorů týče, zde doporučuji obrátit se na odborníka. Na tom se toho v interiéru dá hodně zkazit. Pokud ale chcete střídat vzory, např. proužky a kytičky, tak se určitě držte barevnosti (tedy oba vzory mějte v jedné barvě) a naopak. Pokud chcete míchat barvy, nemíchejte už vzory. Pokud se vám třeba líbí vzorované tapety, nikdy je nepoužijte na celou místnost, jak bylo zvykem v 70. Letech. Nalepte je za sedačku nebo jídelní stůl a uvidíte, že to bude mnohem působivější,” uzavírá Kamila.

Kamila radí: 

  • Pokud se rozhodnete pro tapety s výrazným vzorem, nikdy je nepoužijte na celý prostor, jak bylo zvykem v sedmdesátých letech. Vyberte si pouze jeho část. Pokud je použijte jen za sedací soupravu nebo jídelní stůl, budou působit decentně a působivě.
  • Velmi důležitá je koncepční práce. Pokud máte kuchyň z třešně, nemůžete mít podlahu z dubu.
  • Pozor na barvy! Špatně zvolená kombinace barev může vyvolat i úzkost.


Autor: Jana Abelson Tržilová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.