Harmonická zahrada podle Feng shui. Místo, kde jste sami sebou

17.5.2013 | autor: Jana Abelson Tržilová

Harmonická zahrada podle Feng shui. Místo, kde jste sami sebou

O tom, že zadrada může být místem nejen pro odpočinek, ale i osobní rozvoj a mnohá dobrodružství nás přesvědčily zahradní architektky Ing. Lucie Radová a Mgr. Tereza Viktorová, které se specializují na navrhování zahrad podle starobylého čínského učení Feng shui.

Co si vlastně máme představit pod pojmem zahrada navržená podle principů Feng shui a k čemu je toto učení dobré?

V zahradě navržené a realizované podle principů Feng shui zjednodušeně řečeno proudí energie s přirozenou lehkostí a tato enegie pak naplňuje a oživuje nejen celý prostor vlastní zahrady, ale pozitivně ovlivňuje i dům a život v něm. Prakticky to znamená, že je příjemné se na takovou zahradu dívat a pobývat v ní. Díky druhové rozmanitosti také přitahuje velké množství živočichů a rozvíjejí se zde žádoucí mezidruhové vazby a interakce. Harmonické zahrady mají velmi zásadní pozitivní ekologický dopad.

Když se řakne zahrada podle Feng shui, mnoho lidí si asi představí bonsaje z jehličnanů a sochy sedících budhů nad poklidnou hladinou jezírka plného koi kaprů...

Popisujete typickou japonskou zahradou, která ale a priori nemusí být podle principů Feng shui. To jsou obecné zákonitosti pro vytváření harmonického prostředí, které udržuje a generuje energii (chcete-li energii čchi) a pomáhá tak člověku regenerovat své vlastní síly a posílit pocit životní spokojenosti.

Zajímá mě, jestli se ve Feng shui zahradách preferují nějaké typy rostlin, nebo jestli může i čistě užitková zahrada být ve stylu Feng shui?

Skvělá otázka, díky. Principielně může být zadraha ve stylu Feng shui jak užitková tak okrasná, my se většinou snažíme, aby byla funkčním propojením obojího a aby právě tomu konkrétnímu člověku, který na ní bude trávit čas přinesla právě to, co on potřebuje. Dá se ale říci, že některé konkrétní druhy rostlin a stromů hrají svoji důležitou symbolickou roli a té pak využíváme při harmonizaci konkrétní zahrady. Například jabloň symbolizuje ženskou plodnost, borovice nesmrtelnost a bříza čistotu. Tyto archetypální atributy budou mít vliv na tu či onu oblast lidského života v závislosti na místě, kam stromy v zahradě zasadíme. Proto se při navrhování hodně  soustředíme na individualitu klienta a snažíme se mu navrhnout takovou zahradu, která odráží jeho osobní vnitřní svět. Pro někoho je zkrátka důležité meditační zákoutí a pro jiného zase plácek na badminton.

K odhalení individuálních potřeb klienta vám stačí úvodní rozhovor nebo používáte i jiné metody?

Vždycky je pro nás zásadní se s klientam setkat a vyslechnout si ho, ale používáme i velmi přesný a sofistikovaný nástroj zvaný čínský ASTROTYP, je to naše specifické know how, na kterém si velmi zakládáme. Astrotyp přesně popisuje individualitu klienta, jeho energetické nastavení a prvkové složení. Je z něj patrné nejen to, jaký má klient charakter, jeho silné a slabé stránky a zatížení orgánů, ale právě i způsob prvkové harmonizace. A právě toho využíváme při našem navrhování zahrad. Setkáme-li se například s klientem s převahou prvku Kov, víme už když k němu jedeme, že bude preferovat přehlednou a čistou zahradu stejně jako mu bude vyhovovat jednoznačná a precizní prezentace našich návrhů a postojů. My víme, že proto, aby se jeho přerozená tendence k pořádku a řádu nezvrhla do pedantické obsese, je potřeba v jeho zahradě povýšit prvek, který je matkou jeho Kovu, tady prvek Země. Navrhneme tedy (kromě jiného) i seskupení zahradních kamenů a písečnou pláž...

Je možné energetickými úpravami zahrady předcházet nebo dokonce léčit zdravotní problémy?

Ano, úplně bezpečně mohu říci, že pokud energie v prostoru, který člověk obývá proudí nevhodně nebo je blokovaná, vede to dříve nebo později k životním i zdravotním problémům. Například prostorové nadbytky v oblasti, která se nazývá Partnerství vede k nežádoucí přecitlivělosti v partnerském vztahu a na fyzické úrovni může zapříčinit hromadění tukové tkáně nebo gynekologické problémy. Vhodně zvolenou výsadbou lze tento problém zmírnit.

Můžete uvést naopak nějaký příklad zahrady, která jde přímo proti principům Feng shui?

Takových příkladů je mnoho. Vlastě je vídáme na každém kroku (myslím každý z nás). Jde například o zahrady, které se staly smetištěm a odkladištěm nepotřebných věcí a zahrady s velmi malou druhovou rozmanitostí. Velmi Nefeng shui je také bohužel velmi oblíbená kombinace trávník a túje kolem dokola...

Říkáte že v harmonické zahradě musí energie proudít. Co tedy nejvíce přizpívá ke stagnaci energie v zahradě?

Obecně lze říci, že stagnující energii mají na svědomí zaneřáděné nebo nevyužité prostory. Pokud jde o nepořádek, je jasné, že ten generuje dokonce energii negativní, nevyužitý prostor neboli prostor bez jasné funkce způsobuje čistokrevnou stagnaci. Z toho důvodu se v našich návrzích spousta tak zvaných prožitkových zákoutí k uspokojení vše lidských smyslů.

Prožitková zákoutí? To zni zajímavě. Rozveďte to trochu...

Jde o to, aby celá zahrada byla plná příležitostí k tomu se zastavit a něco prožít. Musí tu být samozřejmě vícero míst k posezení případně k poležení. To ale podle nás nestačí. Chceme, aby se člověk mohl v zahradě zkrýt, nechat se omámit vůní, kterou má rád, aby se mohl naboso prohrabovat v písku, ochutnávat spoustu drobného ovoce nebo poslouchat ptačí zpěv. Vytváříme přírodní koutky k odpočinku a meditaci i k aktivnímu vybití energie ať už jde o sport nebo šťípání dříví. Jde nám především o to, aby člověk mohl být na své zahradě sám sebou. To nám dělá radost.



Autor: Jana Abelson Tržilová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.