Zvětšete opticky svůj byt. Stačí pár šikovných triků

22.5.2013 | autor: Tereza Dvořáková

Zvětšete opticky svůj byt. Stačí pár šikovných triků

Lidské oko je snadné oklamat, stačí si přečíst, jak na to, a váš byt bude vypadat větší. Vizuální triky vám pomůžou udělat prostornější a vzdušnější byt, ve kterém se budete cítit lépe. Zde je několik triků, jak vyzdobit a malý byt, aby vypadal větší, díky vizuálním iluzím.

Správné barvy

V malých prostorách se používají především světlé barvy. Doporučujeme tedy vymalovat si co nejsvětlejšími odstíny či bílou barvou. A vymalovat si světle nestačí, je třeba nevýrazné barvy využít také ve vybavení bytu. Zvolte tedy světlý nábytek, doplňky, spotřebiče. Byt pak bude působit mnohem větším dojmem, než kdybyste měli všude jen tmavě hnědou či černou barvu a k tomu výrazně vymalované stěny.

Obklopte se světlem

Se světlými barvami souvisí také dostatek světla. Jsou to zaručené triky, které se v malých prostorách používají. Aby váš byt tedy vypadal větší, rozsviťte ho. Na okna použijte římské rolety ve světlých barvách – pronikne přes ně sluneční svit, i když jsou zatažené, zároveň ale funkčně stíní. Dále umístěte lampy a světla do všech koutů bytu. Použijte také světla dekorativní, abyste si jimi vylepšili pokoje, a zároveň budou funkční. Do svítidel volte žárovky svítící bíle, ty zvětšují více než žluté. Tolik světla pomůže také tomu, že se zbavíte stínů, které byt zmenšují.

Nezapomeňte na zeleň

V malém bytě se sice doporučuje mít vystaveno méně předmětů a dekorací, než ve velkém, rostlin se ale nezbavujte. Květiny se obvykle nacházejí venku, když je umístíte do bytu, vytvoří efekt venkovního prostoru a hned se doma cítíte, jako kdyby to tam bylo větší. Neumisťujte tam však příliš velké rostliny, které zaberou mnoho místa. Pověste například koš s květinou do prostoru, v kuchyni si zřiďte bylinkovou zahrádku v květináčích a umístěte kvetoucí rostlinky po stolech. Jedná se o krásnou dekoraci, která vám to doma oživí.

Nápaditý nábytek

Do malých bytů se hodí spíše menší kusy nábytku, nikoli masivní stoly či skříňky. Při výběru nábytku nezapomeňte na originalitu a nápaditost. Co třeba místo další skříně na oblečení použít truhlu? Tam můžete schovat hadříky, které vytáhnete zas až v zimě a umístit na truhlu květinu či lampu, dát si jí ke křeslu a hned vám jeden kus nábytku slouží jako skříň, stolek a polička zároveň. Fantazii se meze nekladou. Nezapomeňte na postele s úložným prostorem, ať máte co nejméně skříněk.

Vlastníte pouze velký nábytek

Aby váš byt působil větším dojmem, nemusíte hned vyhazovat svůj stávající nábytek jen proto, že je příliš velký. Použijte jednoduchý klam pro oči – bílou barvu. Když masivní kousky přetřete latexovým bílým nátěrem, náhle se ocitnete ve větším prostoru. Aspoň pocitově.

Spolehněte se na symetrii

Symetrie vytvoří u vás doma dojem harmonie. Chaotické rozmístění nábytku, obrazů či jiných dekorací je sice působivé, patří ale do větší prostor. V malém bytě použijte symetrické tvary a pravidelné uspořádání věci. Místnosti pak působí více uklizeně, věci vypadají srovnaně a pokoje jsou vzdušnější.

Nebojte se zrcadel

Snad nejčastější trik pro malé byty je použití zrcadel. Místnost v nich jakoby pokračuje a také se díky nim odráží světlo. Nejlepší variantou jsou zrcadla menší, není třeba vytvářet zrcadlové místnosti. Můžete si pořídit také dekorativní zrcadla, která poslouží dekorativně podobně jako obrázek a zároveň mají tuto zvětšovací funkci.

Znáte nějaké další vychytávky, aby malá byt působil větší? Podělte se o ně s námi do komentářů níže!Autor: Tereza Dvořáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.