Je nutné pojistit vozidlo, které je nepojízdné?

11.5.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Je nutné pojistit vozidlo, které je nepojízdné?

V poslední době je mezi motoristy diskutována otázka, zda je nutné pojistit vozidlo, které je nepojízdné, ale není vyřazeno z registru vozidel. Problematiku upravuje dost nešťastně zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Jak to tedy je? Je potřeba nepojízdné vozidlo pojistit nebo nikoli?

Je notoricky známo, že na dálnici, silnici, místní komunikaci a účelové komunikaci, tj. "pozemní komunikaci", může provozovat vozidlo pouze ten, jehož povinnost nahradit újmu způsobenou provozem tohoto vozidla je pojištěna! V případě, že vozidlo pojištěno není, má Česká kancelář pojistitelů proti vlastníku tuzemského vozidla právo na úhradu příspěvku. Za úhradu příspěvku odpovídá společně a nerozdílně s vlastníkem vozidla jeho provozovatel, není-li současně jeho vlastníkem. Česká kancelář pojistitelů posílá majitelům vozidel výzvu k zaplacení příspěvku a v případě, že není plněno, eventuálně není na výzvu do 30 dnů reagováno, podává Česká kancelář pojistitelů žaloby k soudu. Majiteli automobilu pak hrozí nejen, že bude nucen zaplatit sankční příspěvek, ale navíc bude zavázán k povinnosti hradit žalobci náklady řízení.  

Majitelé nepojištěných automobilů se brání mimo jiné tak, že automobil byl dlouhodobě nepojízdný, automobil byl odstaven v garáži nebo na soukromém pozemku a pojištění proto nebylo nutno uzavírat. Soudy se k vyřešení otázky, zda je dána zákonná povinnost platit pojištění, stavěly rozdílně, protože zákon se výslovně nevyjadřoval k tomu, co je to „provozování vozidla na pozemní komunikaci“.

V poslední době se k této sporné otázce vyjádřil Ústavní soud, který myslím vyřešil věc v souladu se smyslem a účelem požadavku na zákonné pojištění. To, že automobil při svém provozu může způsobit nedozírné škody, je myslím jasné. Jestliže však automobil „nejede“, žádná škoda, která by měla původ v jeho provozu, nehrozí. Proto je myslím dobře, že Ústavní soud poslal nyní svým nálezem všem motoristům jasný vzkaz:  Jestliže je Váš automobil nepojízdný a na pozemních komunikacích se nepohybuje, nemusí být uzavřeno zákonné pojištění.

K tomu je však nutno uvést, že bude na každém konkrétním vlastníkovi vozidla, aby v soudním řízení prokázal, že skutečně s autem po silnici nejezdil, protože jinak se vychází z toho, že motorové vozidlo si člověk koupil ne proto, aby si ho vystavil doma na zahrádce, ale aby s ním jezdil. Proto je možno všem majitelům vozidel, která nejsou v provozu, ať už z důvodu technických nebo například proto, že majitel odcestoval na delší pobyt do ciziny a zanechal auto v garáži, poradit, aby podali žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu a odevzdali k úschově tabulky s přidělenou registrační značkou u příslušného obecního úřadu.  Skutečnost, že vozidlo neprovozovali a nemuseli tedy uzavřít zákonné pojištění, pak lehce prokážou v případném soudním řízení. Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.