Jezděte bezpečně!

6.8.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Jezděte bezpečně!

Umět řídit je v dnešní době téměř nezbytnost. Řízení je praktická dovednost, která nám usnadňuje život a pro mnohé z nás je to i zábava a koníček. Má však i své stinné stránky. Pokud jste v řízení nejistí, děláte chyby a nedovedete rychle reagovat na nastalé situace na vozovce, můžete vážně ohrozit sebe i ostatní účastníky provozu. Připravte se na jízdu, jezděte sebejistě a bezpečně.

 

Autoškola nestačí

V autoškole vás naučili základní ovládání auta a dopravní předpisy a pravidla, nepřipravili vás však na neočekávané a krizové situace, do kterých se můžete během jízdy dostat. A že jich je! Nejen řidiče začátečníka mohou ošklivě překvapit a způsobit nehodu. Autoškola je sama o sobě nedostačující přípravou a zárukou bezpečné jízdy. V zahraničí je zcela běžné, že se v rámci autoškoly nebo bezprostředně po ní absolvují kurzy bezpečností jízdy, během kterých řidiči získají informace o limitech svého vozidla. U nás to tak bohužel zatím není. Kurzy bezpečné jízdy u nás pro získání řidičského průkazu nejsou podmínkou, což se se vzrůstajícím množství autonehod jeví jako zásadní chyba. I u nás však mohou zodpovědní řidiči navštívit školu smyku, která z nich udělá lepší, znalejší, obezřetnější a kvalitnější řidiče. Je také možné zakoupit kurzy školy smyku jako dárek

Škola smyku

Kurzy bezpečné jízdy se konají v tzv. polygonech, což jsou speciální areály uzpůsobené k provádění kurzů bezpečné jízdy. Ve speciálních kurzech školy smyku vás připraví na to, jak zvládnout smyk a jak reagovat v krizových situacích.  Nejprve absolvujete teoretickou část kurzu. Během ní se dozvíte informace o zásadách bezpečné jízdy a o fyzikálních zákonech, jejichž znalost je nutná pro zvládnutí vozidla v extrémních podmínkách. Poté přijde na řadu část praktická, tedy samotné řízení v areálech uzpůsobených k praktické výuce. Naučíte se, jak se na problémovém povrchu co nejlépe vyvarovat smyku, popřípadě jak se s takovým smykem poprat, dojde-li k němu. Napříště již budete vědět, jak a kdy přizpůsobit rychlost a jízdu daným podmínkám. Také si procvičíte rychlost a správnost svých reakcí v extrémních a nebezpečných podmínkách.

Co vše si můžete nacvičit v polygonu?

Smyk hrozí zejména v zimním období, kdy se na vozovce vyskytuje sníh nebo led. V zimních měsících je na silnicích snížená adheze, což znamená, že vozovka více klouže a smýká. Podobně rizikový je i podzim, a to zejména kvůli mokrému spadanému listí, které je velice kluzké a tudíž nebezpečné. Může dojít ke smyku přední nebo zadní nápravy. Jak se takovému smyku vyvarovat nebo ho umět správně a bezpečně zvládnout, to vás naučí ve školách smyku. Absolvujete-li školu smyku, můžete si za určitých podmínek zažádat o odpočet trestných bodů.

V polygonu je možné vyzkoušet si a simulovat jízdu v podmínkách všech ročních obdobích. Máte možnost vyzkoušet si jízdu na mokré vozovce nebo například jízdu na sněhu a ledu. Budete projíždět aquaplaningovou rovinkou, kde se naučíte zvládnout jízdu ve vysoké vodě. V polygonech jsou v neposlední řadě také hydraulické kyvné desky, které hází zadní nápravu vozidla do smyku, díky čemuž si mohou řidiči vyzkoušet krizovou situaci na vlastní kůži.

Obecně platí několik základních pravidel, jejichž znalost je podmínkou bezpečné jízdy. Dojde-li ke smyku, je důležité volant nadále směřovat tam, kam jste měli v plánu jet. Dále je potřeba vyšlápnout spojku, točit volantem směrem, kterým potřebujete a sešlápnout brzdu. U novějších vozidel existují elektronické stabilizační systémy, takže je možné ihned tvrdě sešlápnut brzdu a dále směřovat vozidlo, kam je potřeba. Krizové situace a správné reakce na ně je však dobré znát nejen teoreticky. Připravit se na extrémní podmínky v praxi vám pomohou školy smyku, které se specializují na výuku bezpečné jízdy. Možností je mnoho, zde je přehled škol smyku v ČRAutor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.