Švestičky, ale ne z vlastní zahrádky. A v podobě octa!

30.8.2012 | autor: Hana Kačerová

Švestičky, ale ne z vlastní zahrádky. A v podobě octa!

Nedávno jsem kamarádce hlídala dvouletého chlapečka a četli jsme si spolu o přicházejícím podzimu, Krtkovi a převeliké úrodě švestek, ze kterých Krtek se sýkorkou uvařili lahodná povidla. Aktuální téma, že? Ten příběh mi připomněl jinou formu švestek – a rozhodně nemám na mysli slivovici. Ráda bych vám krátce představila umeocet, lahodný produkt ze švestiček umeboshi, ideální zejména do salátů.

Švestičky umeboshi – česky umešvestky – jsou peckovité plody, které rostou v Japonsku. Ume je ovocný strom a většinou se jeho jméno překládá jako švestka, ale ve skutečnosti je to odrůda meruňky. Plody nelze konzumovat syrové přímo ze stromu. Švestičky se proto různě zpracovávají.

Švestičky ume mají, jak se zdá, nespočet vlastností, jež blahodárně ovlivňují chod lidského organismu. Ba dá se hovořit i o účincích léčebných – mimo jiné fungují antibakteriálně a antisepticky, dokonce jsem našla radu, kterak si panákem umeocta vyléčit střevní (bakteriální) chřipku! Umešvestky rovněž obsahují hodně vápníku a železa a mnoho prospěšných organických kyselin. Pojďme však k tomu octu.

Při výrobě (fermentaci) švestiček umeboshi vzniká jako odpadní produkt červená voda ume-su, neboli umeocet. … Z chemického hlediska ale s octem nemá nic společného. Umeocet má slanokyselou chuť, a i když má v názvu slovo ocet, spíše nám pokrm osolí, než okyselí.

Umeocet do salátů

Ráda dělám saláty a nerada dělám stále tytéž dokola. Umeocet je vítaným zpestřením – dávám ho do salátů, kam přidávám i jablko a třeba i řapíkatý celer, ideálně i nějaké to semínko, většinou lněné. Pozor, aby se vám s umeoctem „neutrhla ruka“, jeho chuť je sice příjemná – příjemně neoctová, stejně jako jeho vůně – ale docela intenzivní. Tak abyste salát nemuseli nastavovat dalšími dvěma jablky a půlkou hlávky ledového salátu...

Další kombinací, která se nabízí, je červená řepa (krásně to ladí i barevně). Povařenou červenou řepu můžete do umeocta naložit. Já chci příště umeocet spřátelit s polévkou – s nějakou nakyselo, pravděpodobně se zelňačkou, nebo jím mírně okyselím mrkvový krém. A kdybych měla ráda čočku nakyselo, určitě už by v ní lžička umeocta dávno přistála, ovšem čočku v této podobě mě nenaučí mít rády ani zázračné japonské švestičky...

Zdravá chuť

Nejsem ortodoxní fanda zdravého stravování a vařím a jím prostě to, na co mám chuť. Více než na objektivní rady o prospěšnosti toho či onoho se spoléhám na vlastní smysly a moje chuťové buňky se usnesly, že ume ocet je zdravý. Na rozdíl od balsamika, které také občas do salátů přidávám, nemám po umeoctu těžko v žaludku ani všelijaké chuťové dozvuky, jen pocit „v bříšku jako v pokojíčku“, podobně jako ten Krtek se sýkorkou a ostatními kamarády, když si dali koláče s domácími povidly.

Ume ocet lze snadno zakoupit v prodejnách zdravé výživy.

Foto: Johana Mikešová



Autor: Hana Kačerová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Petra Neregistrovaný | 2012-08-31 13:34:45
Zajímavé, vyzkouším :-)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.